W. Brytania: wzrosło poparcie dla niepodległości Szkocji

W. Brytania: wzrosło poparcie dla niepodległości Szkocji
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / psd

Po zwycięstwie zwolenników Brexitu w czwartkowym referendum poparcie dla oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii przekroczyło w sondażach 50 procent.

Sondaż przeprowadzony dla brytyjskiego dziennika "Sunday Times" wskazuje, że niepodległość Szkocji popiera teraz 52 proc. ankietowanych. W badaniu opinii publicznej dla szkockiej gazety "Sunday Post" zwolenników separacji jest jeszcze więcej - 59 proc.

To znaczny wzrost poparcia dla oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii. Dwa lata temu, w referendum w sprawie niepodległości Szkocji, 55 proc. Szkotów głosowało za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie, ale aż 62 proc. Szkotów było w tym głosowaniu przeciwnych Brexitowi.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała w sobotę, po zakończeniu kryzysowego posiedzenia swego gabinetu, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa umożliwiającego przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, która podobnie jak Irlandia Północna i wielkie miasta z Londynem na czele, wypowiedziała się przeciwko Brexitowi. Rząd w Edynburgu zamierza od razu rozpocząć rozmowy z państwami i instytucjami UE, by znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że Szkocja pozostanie we Wspólnocie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W. Brytania: wzrosło poparcie dla niepodległości Szkocji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.