W ostrzale meczetu w Aleppo zginęły trzy osoby

(fot. PAP/EPA/ZOUHIR AL SHIMALE)
PAP / pk

W ostrzale meczetu w Aleppo zginęły 3 osoby, a 25 zostało rannych - podała oficjalna syryjska agencja SANA. Meczet w dzielnicy Bab al-Faradż ostrzelali z moździerzy rebelianci, kiedy ludzie wychodzili po piątkowych modlitwach.

Podczas piątkowego ostrzału dzielnic Aleppo Bab al-Faradż i Al-Midan zginęło według syryjskiej agencji jeszcze więcej ludzi, a według telewizji syryjskiej - co najmniej 15 osób.

Rebelianci ostrzelali w Bab al-Faradż meczet Malli Chana.

W piątek wojsko ogłosiło tymczasowy rozejm. W Damaszku i na jego przedmieściach ma on trwać 24 godziny, a w nadmorskiej prowincji Latakia trzy dni. Rozejm wchodzi w życie o godzinie 1 w sobotę. Nie objął on położonej na północy Syrii prowincji Aleppo.

Ta bogata północna prowincja jest obecnie głównym polem bitwy w syryjskiej wojnie domowej, w której zginęło od 2011 roku ponad 270 tys. ludzi.

Nosząca tę samą nazwę co prowincja jej stolica do wybuchu wojna była drugim co do wielkości miastem Syrii, zamieszkanym przez 2,5 mln ludzi. Liczba ludności stopniała tam do miliona.

Aleppo, które było stolicą gospodarczą Syrii i klejnotem architektury, położone strategicznie między basenem Morza Śródziemnego a Mezopotamią na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, jest jednym z najstarszych miast świata, zamieszkanym bez przerwy od co najmniej 4 tysiąclecia p.n.e.

Było również po Stambule w XIX wieku drugim miastem imperium ottomańskiego i specjalizowało się zwłaszcza w przemyśle tekstylnym.

W lipcu 2012 roku doszło w Aleppo do ostrych walk między siłami rebeliantów z Wolnej Armii Syryjskiej a wojskiem. Rebelianci przejęli większość miasta. Od tego czasu miasto podzielone jest na strefy kontrolowane przez rebeliantów i strefy opanowane przez siły wierne reżimowi, a prowincja rozdarta na obszary pod kontrolą rebeliantów, wojska reżimowego i milicji wiernych prezydentowi Baszaraowi el-Asadowi oraz dżhadystów z Państwa Islamskiego i będącego syryjską gałęzią Al-Kaidy Frontu Al-Nusra, a także Kurdów, a nawet bojowników libańskiego Hezbollahu.

W 1986 roku całe Aleppo wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ale w 2015 roku część cytadeli w Aleppo, której budowę rozpoczęto w X w., klejnotu średniowiecznej muzułmańskiej architektury obronnej, uległa zniszczeniu. Podobnie podczas walk między syryjskimi powstańcami a siłami wiernymi prezydentowi Asadowi zniszczony został tysiącletni minaret meczetu Umajjadów i częściowo największy na świecie, słynny suk (zadaszone targowisko), na którym wiele stanowisk liczyło sobie grubo ponad 100 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W ostrzale meczetu w Aleppo zginęły trzy osoby
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.