W Pekinie obowiązek kwarantanny dla wszystkich powracających

W Pekinie obowiązek kwarantanny dla wszystkich powracających
(fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO)
1 miesiąc temu
PAP / df

Każda osoba powracająca do Pekinu będzie musiała przejść 14-dniową obserwację w domu lub ośrodku kwarantanny, by zapobiec roznoszeniu się koronawirusa – poinformowały w piątek państwowe chińskie media, przytaczając komunikat władz.

Według komunikatu pekińskiego biura grupy przywódczej ds. zapobiegania epidemii koronawirusa od piątku każda osoba, która powróci do Pekinu, będzie musiała poddać się dwutygodniowej obserwacji w domu lub ośrodku kwarantanny. Osoby, które nie wypełnią tego obowiązku, poniosą konsekwencje prawne – dodano.

 

Koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Według danych chińskiej państwowej komisji zdrowia do północy z czwartku na piątek w całym kraju potwierdzono prawie 64 tys. zakażeń koronawirusem, a 1381 osób zmarło. Ponad 55,7 tys. osób wciąż przebywa w szpitalach, z czego 10 tys. przypadków określono jako ciężkie.

 

Najwięcej zakażeń i zgonów odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Stolica prowincji, Wuhan, jak również szereg okolicznych miast pozostaje objętych kwarantanną i praktycznie odciętych od świata.

 

W szeregu miast i regionów poza pierwotnym ogniskiem epidemii wprowadzono tzw. zarządzanie zamknięte, które nakazuje ścisłą kontrolę osób wchodzących i wychodzących z osiedli mieszkalnych, wsi, biurowców i innych budynków. W niektórych aglomeracjach znacznie ograniczono mieszkańcom możliwość wychodzenia z domów.

 

Chińskie władze zapewniają, że uda im się opanować epidemię, a także osiągnąć wyznaczone na bieżący rok cele gospodarcze i społeczne. Kierownictwo Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nakazało niedawno urzędnikom wszystkich szczebli, aby przeciwdziałali rozprzestrzenianiu się wirusa, ale jednocześnie nadzorowali „przywracanie ładu gospodarczego i społecznego” po przedłużonej z powodu epidemii noworocznej przerwie w pracy.

 

Rząd centralny polecił władzom poszczególnych prowincji, aby opracowały własne strategie przeciwdziałania epidemii, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania. Nie należy stosować wszędzie jednakowego podejścia, a nieuczciwe lub radykalne działania powinny być natychmiast skorygowane – podała państwowa agencja prasowa Xinhua, przytaczając ustalenia z czwartkowego posiedzenia partyjnego komitetu ds. walki z epidemią, któremu przewodniczył premier Li Keqiang.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Pekinie obowiązek kwarantanny dla wszystkich powracających
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

W Pekinie obowiązek kwarantanny dla wszystkich powracających
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.