W Petersburgu zatrzymano 30 demonstrantów na rzecz praw osób LGBT

W Petersburgu zatrzymano 30 demonstrantów na rzecz praw osób LGBT
(fot. Fotosr52 / Shutterstock.com)
PAP / pk

Trzydzieści osób uczestniczących w sobotę w demonstracji na rzecz praw osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych (LGBT) zatrzymała policja w Petersburgu - poinformowała AFP, powołując się na jednego z zatrzymanych.

Około 60 osób manifestowało po południu w centrum drugiego najważniejszego miasta Rosji, trzymając w rękach plakaty z hasłami domagającymi się respektowania praw przedstawicieli mniejszości seksualnych oraz z flagami przedstawiającymi tęczę.

Każda z osób demonstrowała oddzielnie - wybieg ten pozwolił organizatorom obejść brak pozwolenia ze strony władz na zorganizowany protest.

- Zatrzymanych zostało łącznie 30 osób - powiedział AFP jeden z aktywistów, Aleksiej Nazarow. Jak dodał, sam wraz z innym działaczem podczas rozmowy znajdował się w policyjnym radiowozie, a "pozostałych (zatrzymanych) przewieziono na posterunek policji".

DEON.PL POLECA

Jak przekazała Associated Press, między uczestnikami demonstracji a interweniującymi funkcjonariuszami nie wywiązały się starcia.

W Rosji, gdzie do 1993 roku homoseksualność uważana była za przestępstwo, a do 1999 roku za chorobę psychiczną, w 2013 roku przyjęto ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że prawo to narusza zasadę wolności słowa i dyskryminuje osoby homoseksualne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Petersburgu zatrzymano 30 demonstrantów na rzecz praw osób LGBT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.