W Radzie Europy rozpoczęła się debata o praworządności, m.in. w Polsce

(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

W środę wieczorem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy rozpoczęła się debata nt. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Po debacie członkowie ZPRE mają głosować na projektem rezolucji, wzywającym kraje do przywrócenia praworządności.

Autorem wniosku i sprawozdawcą projektu jest niemiecki poseł Bernd Fabritius, który jest wiceszefem komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Wskazuje on, że w niektórych krajach zagrożone są normy prawne, i koncentruje się na sytuacji w Bułgarii, Polsce, Mołdawii, Rumunii i Turcji. Projekt w imieniu komisji prawnej i praw człowieka, wzywa "wszystkie państwa członkowskie Rady Europy do pełnego wdrożenia zasad państwa prawa".

Próby upolitycznienia rad sądowniczych

DEON.PL POLECA

"Chodzi o próby upolitycznienia rad sądowniczych i sądów (Bułgaria, Polska i Turcja), zwolnień sędziów na dużą skalę (Turcja) lub prób podejmowanych w tym celu (Polska) oraz korupcję (Bułgaria, Republika Mołdawii i Rumunia). Istnieją również obawy co do tendencji do ograniczenia władzy ustawodawczej parlamentu (Republika Mołdowy, Rumunia i Turcja)" - wyjaśnia w uzasadnieniu.

Autor projektu proponuje zalecenia skierowane do tych pięciu krajów. Wyraża szczególne zaniepokojenie sytuacją w Turcji w następstwie działań podjętych po niedawnych zmianach w konstytucji w tym kraju.

Apel do polskich władz

W przypadku Polski - jak informuje - problem z praworządnością dotyczy regulacji związanych z systemem sądowniczym. Kieruje też do Polski apel.

"Wzywam polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów. Zachęcam również polskie władze do korzystania z odpowiednich uregulowań Rady Europy, (…) do pełnej współpracy z jej organami oraz do wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej" - czytamy w projekcie.

W środę w Strasburgu po debacie ma odbyć się głosowanie nad przygotowanym dokumentem. Jego przyjęcie będzie oznaczało, że stanie się rezolucją Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Radzie Europy rozpoczęła się debata o praworządności, m.in. w Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.