W Teksasie zmarł Liberyjczyk zarażony Ebolą

W Teksasie zmarł Liberyjczyk zarażony Ebolą
(fot. PAP/EPA/RICHARD RODRIGUEZ)
PAP / ptsj

Zarażony Ebolą Thomas Eric Duncan, u którego choroba rozwinęła się po przybyciu do Stanów Zjednoczonych z Liberii, zmarł w środę rano czasu lokalnego (po południu czasu polskiego) w szpitalu w Dallas, w Teksasie - poinformowała klinika.

Liberyjczyk był pierwszym pacjentem, u którego zarażenie zdiagnozowano dopiero w USA, a nie w kraju Afryki Zachodniej.

"Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Thomasa Erica Duncana dzisiaj rano o godz. 7.51" (godz. 15.51 czasu polskiego) - napisał rzecznik szpitala Texas Health Presbyterian Hospital w Dallas, dokąd mężczyzna trafił pod koniec września. Przebywał tam w izolatce.

W sobotę szpital informował, że Duncan jest w stanie krytycznym. Był podłączony do respiratora i dializowany. Lekarze rozpoczęli też eksperymentalne leczenie.

Mężczyzna 20 września przyleciał z Liberii do Dallas, by ożenić się z matką swojego syna i rozpocząć nowe życie - pisze agencja EFE.

Przed wylotem do USA Duncanowi na lotnisku w Liberii zmierzono temperaturę. Nie wykazywał żadnych objawów zarażenia Ebolą. Symptomy mogą pojawić się między drugim a 21. dniem od zarażenia.

Jednak 24 września zgłosił się na pogotowie do Texas Health Presbyterian Hospital z powodu złego samopoczucia. Jego objawy zignorowano, choć wspomniał pielęgniarce, że przyjechał z Liberii. Odesłano go do domu z zaleceniem zażywania antybiotyków.

Stan zdrowia Duncana pogorszył się 27 września. Karetka przywiozła go do Texas Health Presbyterian Hospital, gdzie stwierdzono zakażenie Ebolą i umieszczono go w izolatce.

Zaalarmowani pracownicy szpitala rozpoczęli gorączkowe poszukiwania wszystkich osób, które miały z nim bezpośredni kontakt.

Przymusową kwarantanną objęto 10 osób, które miały kontakt z zarażonym pacjentem: siedmiu pracowników medycznych, którzy się nim zajmowali, i trzech członków rodziny. Monitorowany jest też stan zdrowia 38 innych osób.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wyniku najnowszej epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej zmarło już 3 439 spośród 7,5 tys. zarażonych. Wśród ofiar śmiertelnych jest wielu pracowników służby zdrowia. W Liberii, Gwinei i Sierra Leone zaraziło się lub zmarło ponad 370 z nich.

Zarażenie wirusem Ebola, który wykryto w 1976 roku, odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Teksasie zmarł Liberyjczyk zarażony Ebolą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.