Wikileaks nie odzwierciedla naszego stanowiska

Wikileaks nie odzwierciedla naszego stanowiska (fot. Józef Augustyn SJ/ DEON.pl)
PAP / ad

Ujawniane przez portal Wikileaks depesze amerykańskiej dyplomacji na temat Watykanu nie przedstawiają stanowiska Stolicy Apostolskiej - oświadczył w sobotę jej rzecznik ksiądz Federico Lombardi.

"Nie wdając się w ocenę skrajnej powagi publikacji ogromnej ilości zastrzeżonych i poufnych dokumentów oraz jej możliwych konsekwencji, biuro prasowe Stolicy Apostolskiej odnotowuje, że część ogłoszonych ostatnio przez Wikileaks dokumentów wysłano do Departamentu Stanu USA z ambasady Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej" - powiedział ks. Lombardi.

Dodał: "Oczywiście raporty te odzwierciedlają wnioski i opinie tych, którzy je zredagowali i nie mogą być uważane za stanowisko samej Stolicy Apostolskiej ani za dokładne cytaty słów jej urzędników".

"Ich wiarygodność należy zatem oceniać z rezerwą i wielką ostrożnością, biorąc pod uwagę te okoliczności" - oznajmił watykański rzecznik.

DEON.PL POLECA


Serię raportów dotyczących Watykanu, a pochodzących z ambasady USA przy Stolicy Apostolskiej, ujawnił portal Wikileaks, a opisały brytyjski "Guardian" oraz włoskie media. Amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton o tym, że Watykan odmówił współpracy w śledztwie irlandzkim dotyczącym molestowania seksualnego dzieci przez niektórych przedstawicieli irlandzkiego duchowieństwa, bo wnioski irlandzkie w tej sprawie nie były zgodne z oficjalnymi procedurami.

Wnioski o udzielenie informacji kierowane przez komisję sędzi Yvonne Murphy, badającą przypadki pedofilii w irlandzkim Kościele, "uraziły wielu ludzi w Watykanie (...), gdyż uważali je oni za zniewagę wobec suwerenności Watykanu" - napisano w jednej z depesz wysłanej z ambasady USA w Rzymie.

Według depeszy komisja pani Murphy zwróciła się bezpośrednio do przedstawicieli Watykanu, z pominięciem drogi dyplomatycznej. Wywołało to wściekłość Watykanu, który wyrzucił rządowi irlandzkiemu, że nie domaga się od komisji respektowania watykańskich procedur ubiegania się o informacje.

Ambasador Irlandii w Watykanie Noel Fahey określił ten okres jako "najtrudniejszy kryzys, z jakim miał do czynienia" - wynika z depeszy.

W innej poufnej depeszy jest mowa o tym, że w 2004 roku kardynał Joseph Ratzinger wyraził sceptycyzm co do planów przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej, co było sprzeczne z neutralnym stanowiskiem Watykanu w tej kwestii.

Wiceambasador USA przy Watykanie Julieta Vals pisała także o "technofobii" panującej za Spiżową Bramą, dodając: "Tylko rzecznik Federico Lombardi ma Blackberry i to jest rzadkość, bo wielu dostojników nie ma nawet adresu e-mail".

W innym dokumencie strona amerykańska pisała, że jest "wiele głosów" krytykujących watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone za brak doświadczenia w dyplomacji i domagających się jego dymisji. W raporcie pojawiła się m.in. uwaga, że kardynał Bertone "mówi tylko po włosku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wikileaks nie odzwierciedla naszego stanowiska
Komentarze (2)
A
Anna
11 grudnia 2010, 15:35
Gratuluję jezuitom z Deonu. Każde źródłe jest dla nich dobre aby coś sensacyjnego (nalepiej raczej złego) napisać, w tym na ludzi kościła nie wyłączjąc Ojca Świętego i kardynałów z Watykanu. Deonie opamietaj się
RL
Radosław Lebowski
11 grudnia 2010, 14:43
 Hmm, Wikileaks jako kolejne narzędzie budowania "obywatelskiego społeczeństwa"? Szeroko komentuje się kontrowersje jakie wywołują zapiski głównie amerykańskich dyplomatów, czy wyniknie z tego jakieś dobro...