Włochy: niechcący został wybrany burmistrzem

Włochy: niechcący został wybrany burmistrzem
(fot. elephotoniric / flickr.com)
PAP / wm

Burmistrzem miasteczka na północy Włoch został podstawiony kandydat, który nie chciał wygrać niedawnych wyborów samorządowych, a wystartował w nich na prośbę jedynego kandydata, dla równowagi. Przypadek ten opisał w czwartek dziennik "Corriere della Sera".

W położonej pośród Dolomitów malowniczej miejscowości Cimolais niedaleko miasta Pordenone w regionie Friuli-Wenecja Julijska o urząd burmistrza miał ubiegać się początkowo tylko Gino Bertolo, który stanowisko to zajmował już przed kilkoma laty. Tuż przed wyborami poprosił swego znajomego, właściciela eleganckiego hotelu z pobliskiego miasteczka, aby i on zgłosił swą kandydaturę; jak mówił - na wszelki wypadek.

Chodziło mu o to, aby uniknąć sytuacji, w której głosowanie byłoby nieważne z powodu zbyt małej liczby oddanych na niego głosów i wprowadzono by tam zarząd komisaryczny. Był zarazem przekonany o swoim zwycięstwie.

Tymczasem nieoczekiwanie wybory wygrał właśnie hotelarz Fabio Borsatti. Otrzymał 160 głosów, podczas gdy kandydat, któremu zgodził się wyświadczyć przysługę, zaledwie 117.

Kiedy hotelarz dowiedział się po zakończonych w poniedziałek wyborach o swoim zwycięstwie, powiedział lokalnym mediom, że nie może w to uwierzyć i nie ma czasu. Przygotowuje się do przyjęcia piłkarskiego klubu Juventus, który ma przyjechać do jego hotelu na krótki wypoczynek i uroczystość z okazji zdobycia mistrzowskiego tytułu w Serie A.

"Zostawcie mnie spokoju" - poprosił dziennikarzy nowy, przypadkowo wybrany burmistrz. Wyznał też: "Ja nie poszedłem nawet głosować, bo chciałem, żeby wygrał Gino; moja córka, moja siostra, mój ojciec i moja żona także głosowali na niego".

Zarówno triumfator wyborów, jak i przegrany mają teraz poważny problem instytucjonalny, który - jak się zauważa na łamach największej włoskiej gazety - sięgnął poziomu niezamierzonego komizmu. Wkrótce obaj bohaterowie tej historii mają ogłosić wspólny komunikat i poinformować o swych planach. Pokonany "prawdziwy" kandydat ma nadzieję, że w ramach swoistej nagrody pocieszenia otrzyma stanowisko wiceburmistrza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: niechcący został wybrany burmistrzem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.