Wybory w Meklemburgii: antyimigrancka AfD na 2. miejscu

Wybory w Meklemburgii: antyimigrancka AfD na 2. miejscu
Zwolennik partii AfD w koszulce z napisem "Angie, bój się" (fot. PAP/EPA/JENS BUETTNER)
PAP / kw

Prawicowa, antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła CDU w wyborach do parlamentu w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie - wynika z exit polls ogłoszonych po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę.

Jak podał po zamknięciu lokali wyborczych pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD, biorąca po raz pierwszy udział w wyborach w tym landzie AfD dostała 21 proc. głosów. CDU poparło tylko 19 proc. wyborców - o cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach pięć lat temu.

Najsilniejszą partią w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozostała mimo strat SPD z 30 proc. - to pięć punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach.

SPD i CDU będą dysponować łącznie 40 mandatami w liczącym 75 miejsc landtagu, co pozwoli im na kontynuowanie wspólnych rządów. Obie partie rządzą landem od 10 lat.

Porażkę poniosła Lewica, zdobywając 12,5 proc., czyli niemal 6 punktów procentowych mniej niż pięć lat temu. Nie wiadomo, czy do parlamentu wejdą Zieloni, którzy osiągnęli wynik w granicach 5-procentowego progu wyborczego.

DEON.PL POLECA

Do landtagu w Schwerinie nie wejdzie z pewnością neonazistowska NPD, która miała ostatnio trzech posłów.

Meklemburgia jest dziewiątym landem, w którym istniejąca dopiero od trzech lat AfD zdobyła miejsca w regionalnym parlamencie. "Nasza partia tworzy historię" - powiedział pierwszy na liście AfD w Meklemburgii Leif-Erik Holm.

Prawicowe ugrupowanie domaga się natychmiastowego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. "Walczymy o to, by Niemcy pozostały krajem Niemców" - mówił Holm w kampanii wyborczej. Partia uznaje islam za zagrożenie dla Niemiec i domaga się dymisji kanclerz Angeli Merkel jako osoby odpowiedzialnej za politykę imigracyjną.

Z analizy głosów wynika, że AfD zawdzięcza dobry wynik przede wszystkim zmobilizowaniu osób, które dotychczas nie brały udziału w wyborach. Część wyborców przeszła do tej partii z SPD i CDU.

W komentarzu przed ogłoszeniem wstępnych wyników wyborów komentatorka ARD Tina Hassel powiedziała, że jeśli AfD wyprzedzi CDU, będzie to "polityczne trzęsienie ziemi", które "wstrząśnie partią chadecką". W tym landzie swój okręg wyborczy ma Merkel, dlatego słaby wynik jej partii jest uważany także za afront wobec szefowej rządu.

Wynik wyborów w Meklemburgii traktowany jest przez analityków jako referendum w sprawie polityki migracyjnej rządu. Z sondażu wynika, że 75 proc. wyborców chciało w ten sposób pokazać rządowi "żółtą kartkę".

Leżący na północnym wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie należy do najbiedniejszych landów niemieckich, jednak ostatnio rozwijał się w dobrym kierunku dzięki turystyce i eksportowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory w Meklemburgii: antyimigrancka AfD na 2. miejscu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.