Wyroki więzienia za odpiłowanie głowy Stalina

Wyroki więzienia za odpiłowanie głowy Stalina
(fot. saguayo / flickr.com)
PAP / pz

Wyroki od dwóch do trzech lat więzienia w zawieszeniu otrzymali w poniedziałek członkowie ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej Tryzub im. Stepana Bandery za odpiłowanie głowy popiersia Józefa Stalina w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy.

Orzekając karę pozbawienia wolności, sąd rejonowy w Zaporożu nakazał też dziewięciu członkom Tryzuba wypłacić właścicielom pomnika, czyli miejscowemu komitetowi Komunistycznej Partii Ukrainy, odszkodowanie w wysokości prawie 110 tysięcy hrywien (ponad 46,8 tys. złotych).

Popiersie dyktatora odsłonięto w Zaporożu w maju ub.r. 28 grudnia 2010 roku zostało ono pozbawione głowy. Obcięto ją piłą spalinową, do czego przyznali się działacze Tryzuba im. Bandery.

Kilka dni później, w noc sylwestrową, popiersie Stalina zostało wysadzone w powietrze. Czyn ten władze potraktowały wówczas jako akt terroru, a o jego dokonanie także oskarżono ugrupowania nacjonalistyczne.

Nie zważając na ataki, 7 listopada komuniści z Zaporoża po raz kolejny umieścili pomnik Stalina przed siedzibą swej partii.

W odpowiedzi w ubiegłym tygodniu na jednym z domów w tym mieście pojawił się ogromny billboard z Adolfem Hitlerem i napisem: "W czym jestem gorszy od Stalina? Postawcie pomnik i mnie".

Zdaniem mediów billboard umieścili przeciwnicy stawiania popiersia Stalina, o czym świadczył umieszczony pod postacią Hitlera napis: "Nie chcemy w mieście takiego wstydu".

W lipcu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, zgodnie z którymi co trzeci mieszkaniec tego kraju uważa sowieckiego dyktatora Józefa Stalina za wielkiego wodza. Opinię tę podzielało wówczas 36 proc. badanych, a nie zgadzało się z nią 34 proc. respondentów.

Pozytywny stosunek do Stalina był najbardziej widoczny na wschodzie i południu Ukrainy. Przeciwnicy dyktatora to przede wszystkim mieszkańcy obwodów zachodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyroki więzienia za odpiłowanie głowy Stalina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.