Wyzwolono 4 miasta w tym Słowiańsk

Wyzwolono 4 miasta w tym Słowiańsk
(fot. EPA/STRINGER)
PAP / drr

Ukraińskie siły rządowe zajęły w ciągu weekendu kontrolowane dotąd przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Po wycofaniu się do Doniecka rebelianci zapowiadają przegrupowanie i dalszy opór.

Zdobycie Słowiańska i Kramatorska, które od kwietnia były bastionami separatystów, to duży sukces sił rządowych, ale nie wiadomo jeszcze - jak zauważają obserwatorzy - czy okaże się on przełomowy.

Siły rządowe nadal są ostrzeliwane przez separatystów - podała w niedzielę Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko ostrzegł w sobotę wieczorem w odezwie do obywateli, że sytuacja na wschodzie kraju jest nadal bardzo trudna. Zapowiedział też dalszą walkę przeciwko nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym w obwodach donieckim i ługańskim.

Ze Słowiańska wycofali się w sobotę separatyści pod wodzą obywatela Rosji Igora Striełkowa (Girkina), który według władz w Kijowie jest oficerem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Striełkow ogłosił, że podległe mu oddziały odchodzą na nowe pozycje w obliczu przewagi liczebnej sił rządowych. Napływ zbrojnych ludzi do Doniecka, a także do Gorłówki potwierdzały w sobotę i niedzielę lokalne media i miejscowe władze. Ostatnie doniesienia z niedzieli po południu mówią o dużej liczbie ludzi w mundurach maskujących i z bronią na ulicach milionowego Doniecka.

DEON.PL POLECA

Poszczególne grupy i niewielkie kolumny separatystów, które zdążyły opuścić strefę aktywnych walk, umacniają się także w Ługańsku - podała w niedzielę RBNiO Ukrainy.

Przedstawiciele separatystów zapowiadają dalszy opór. "Rozpoczniemy wojnę partyzancką na całym obszarze Doniecka" - oświadczył w niedzielę Paweł Gubariow z władz proklamowanej przez separatystów Donieckiej Republiki Ludowej. Obronę miasta zapowiedział też inny przywódca DRL Denys Puszylin.

Tymczasem siły rządowe koncentrują się na niszczeniu baz i posterunków nielegalnych ugrupowań zbrojnych, odzyskiwaniu kontroli nad granicą z Rosją oraz na izolowaniu stref konfliktu - podała w niedzielę RBNiO. Dzień wcześniej szef MSW Ukrainy Arsen Awakow powiadomił, że Gwardia Narodowa i oddziały specjalne milicji otrzymały 2 tys. nowych kamizelek kuloodpornych i 6 tys. hełmów odpowiadających standardom NATO; sprzęt ten jest polskiej produkcji.

W Słowiańsku i Kramatorsku władze lokalne zapowiadają przywrócenie jak najszybciej normalnego funkcjonowania miast. Rozpoczęto odbudowę infrastruktury, dostarczanie mieszkańcom żywności, wody pitnej oraz innej pomocy humanitarnej. Prezydent Poroszenko polecił też siłom rządowym, by skupiły się na rozminowywaniu obiektów infrastruktury w odbitych z rąk separatystów miejscowościach.

Nie doszło do zapowiadanego na sobotę spotkania tzw. grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego. W ramach tej grupy prowadzone są konsultacje z separatystami z udziałem przedstawicieli władz Ukrainy i Rosji, a także mediatorów z OBWE.

Rosja zaapelowała o jak najszybsze zwołanie spotkania grupy. Zwrócił się o to minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z szefami dyplomacji Francji i Niemiec, Laurentem Fabiusem i Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jednak Rosja - jak zauważa w niedzielę portal BBC News - inaczej niż zwykle pozostaje wstrzemięźliwa w ocenach najnowszej ofensywy sił ukraińskich. Dotąd jej przedstawiciele wyrażali potępienie dla eskalacji przemocy.

Tymczasem na Krymie władze zabroniły wjazdu przewodniczącemu Medżlisu, organu samorządu Tatarów krymskich, Refatowi Czubarowowi. Przywódca Tatarów otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej do 4 lipca 2019 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyzwolono 4 miasta w tym Słowiańsk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.