Wzywają Ukraińców do okrągłego stołu

(fot. EPA/ANDY RAIN)
PAP / pz

Eurodeputowani wezwali we wtorek ukraiński rząd i opozycję do dialogu przy okrągłym stole, aby znaleźć rozwiązanie aktualnego kryzysu. "Parlament Europejski jest po stronie Euromajdanu!" - powiedział podczas debaty PE Jacek Saryusz-Wolski (PO).

W PE w Strasburgu odbyła się debata, poświęcona wynikom szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz sytuacji na Ukrainie, gdzie od ponad dwóch tygodni trwają demonstracje zwolenników podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ukraiński rząd wstrzymał przygotowania do podpisania tego porozumienia w obawie przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją.

Większość europosłów zapewniała o solidarności z uczestnikami proeuropejskich demonstracji. "Naród ukraiński powinien sam decydować o tym, jaką drogą pójdzie. Prezydent Wiktor Janukowycz powinien słuchać swojego narodu, zamiast jeździć na spotkania do pałaców Soczi (w Rosji - PAP)" - powiedział szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki chadek Elmar Brok.

DEON.PL POLECA

Niektórzy polscy europosłowie żądali nawet przyśpieszonych wyborów na Ukrainie, sankcji wobec prezydenta Janukowycza oraz Rosji. "Parlament Europejski jest po stronie Euromajdanu, po stronie bitych i represjonowanych. Żąda ich zwolnienia i zaprzestania stosowania siły" - powiedział Saryusz-Wolski. "Wzywamy do pokojowego rozwiązania przez formułę okrągłego stołu, której wzorem jest polski okrągły stół. (...) Demokratyczny europejski wybór Ukrainy może się najlepiej dokonać i potwierdzić przez przyśpieszone wybory parlamentarne" - dodał polski europoseł. "Mamy obowiązek bronić Ukrainy przed rosyjską presją i sankcjami i też stosować presję oraz adekwatne wobec Rosji sankcje" - podkreślił.

Tomasz Poręba (PiS) ocenił, że UE powinna rozważyć wprowadzenie sankcji wobec Janukowycza i ukraińskiego rządu, "którzy występują przeciwko własnemu narodowi".

Z kolei Marek Siwiec (Twój Ruch) przestrzegał, przed brakiem poszanowania dla "demokratycznego mandatu prezydenta Janukowycza" i ukraińskiej Rady Najwyższej, gdzie większość ma Partia Regionów. "Ich obowiązkiem jest mówić w imieniu ludzi - i tych, którzy są za Europą, i tych, którzy są przeciwko stowarzyszeniu" - powiedział. Podkreślił, że jest po stronie Ukraińców, ale - jak dodał - należy szanować wyniki wyborów.

Dla wielu eurodeputowanych brak podpisu pod umowa stowarzyszeniową z Ukrainą to porażka unijnej dyplomacji. "Trzeba przyznać, że to nas ośmieszyło i podważyło wiarygodność polityki wschodniej UE" - ocenił hiszpański chadek Jose Ignacio Salafranca. Zdaniem Zbigniewa Ziobry (Solidarna Polska) "dramatyczna klęska szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest rezultatem zaniechań i naiwnej, nieprzemyślanej polityki unijnej, która z góry była skazana na fiasko i niepowodzenie.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele skrytykował podejmowane przez Rosję próby zniechęcenia Ukrainy do stowarzyszenia z UE. "Skończyły się czasy ograniczonej suwerenności w Europie" - oświadczył.

Zapewnił też, że UE będzie starała się pomóc znaleźć wyjście z "patowej sytuacji" na Ukrainie, a oferta stowarzyszenia pozostaje aktualna - wraz z ofertą wsparcia finansowego, aby pomóc wdrażać porozumienie kredytowe Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Komisarz zaapelował do władz ukraińskich o wiarygodne dochodzenie w sprawie brutalnych działań policji wobec demonstrantów w nocy z 29 na 30 listopada. Według Fuelego jak najszybciej powinien powstać "panel ekspertów" z rządu, opozycji i Rady Europy, który będzie obserwować to dochodzenie.

Także szefowa MFW Christine Lagarde zapewniła we wtorek w Brukseli, że Fundusz nadal jest gotów udzielić wsparcia Ukrainie. "Chcemy pomóc Ukrainie, jeśli kraj ten skieruje swą gospodarkę we właściwym kierunku" - powiedziała.

W czwartek PE przyjmie rezolucję na temat Partnerstwa Wschodniego oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie, w której zapewni, że oferta podpisania umowy stowarzyszeniowej pozostaje aktualna i wezwie do pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu politycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wzywają Ukraińców do okrągłego stołu
Komentarze (1)
11 grudnia 2013, 00:14
Pozwólcie Ukraińcom zadecydować samodzielnie. Dotyczy to tak samo Unii Europejskiej jak Rosji. I oczywiście obie strony będą teraz udawać, że "skądże by znowu", że "co złego to nie my, to tamci", że " u lalaaaaa".  Ten naród powinien zadecydować sam o sobie.