Zastrzelono niepokornego dziennikarza

Jerzy Malczyk / PAP / slo

Chadżimurad Kamałow, założyciel czytanej na całym Północnym Kaukazie gazety "Czernowik" ("Brudnopis"), w nocy z czwartku na piątek został zastrzelony w Machaczkale, stolicy Dagestanu, jednej z najbardziej niespokojnych republik w Federacji Rosyjskiej.

Kamałow był nie tylko popularnym dziennikarzem, ale również znanym obrońcą praw człowieka. Regularnie występował na antyrządowych wiecach w Machaczkale.

Do zamachu doszło, gdy dziennikarz wychodził z redakcji po oddaniu do druku kolejnego wydania swojej gazety. Według świadków, zamaskowany napastnik strzelał do Kamałowa z automatu Kałasznikowa przez okno przejeżdżającego przed siedzibą "Czernowika" samochodu łada priora. Zamachowców nie schwytano.

Ukazujący się od 2003 roku "Czernowik" wchodzi w skład holdingu Wolne Słowo, wydającego kilka tytułów prasowych w Dagestanie. Gazeta słynie z odważnych publikacji na aktualne tematy społeczne. Jej dziennikarze niejednokrotnie byli sądzeni, a także padali ofiarą napadów i różnych prowokacji.

Sam Kamałow był autorem wielu artykułów ostro krytykujących republikańskie władze. Te z kolei miały mu za złe, że udostępnia łamy dowódcom polowym północnokaukaskich rebeliantów.

W 2009 roku jego nazwisko znalazło się na kolportowanej w Machaczkale liście osób, którym nieznani autorzy grozili śmiercią, nazywając ich poplecznikami terrorystów.

Dagestan, położony u stóp Kaukazu i zamieszkany przez 2,5 mln ludzi, jest jedną z najbiedniejszych i najbardziej niespokojnych republik w Rosji. Niemal codziennie dochodzi tam do aktów przemocy, o które zwykle obwinia się miejscowe gangi i radykałów islamskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zastrzelono niepokornego dziennikarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.