Znieważyli flagę Rosji, mają zakaz wjazdu

Znieważyli flagę Rosji, mają zakaz wjazdu
(fot. Craig M. Groshek / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wydała pięcioletni zakaz wjazdu do Rosji dla członków zespołu rockowego Bloodhound Gang za znieważenie rosyjskiej flagi podczas koncertu grupy w Odessie, na Ukrainie - poinformowała Federalna Służba Migracyjna (FMS).

Obejmując zakazem amerykański zespół, FSB ukarała "haniebne zachowanie" gitarzysty zespołu Jareda Hasselhoffa - powiedział w piątek na konferencji prasowej Oleg Mołodijewski, szef FMS w obwodzie moskiewskim.

31 lipca podczas koncertu Bloodhound Gang w Odessie Hasselhoff włożył w spodnie flagę państwową Federacji Rosyjskiej, po chwili ją wyciągnął i rzucił na widownię, krzycząc: "Nie mówcie o tym Putinowi!".

W Rosji gest ten został odebrany jako obraza flagi państwowej FR. Kilku polityków z Jednej Rosji natychmiast zażądało ukarania amerykańskich muzyków. Pojawiły się też głosy, że incydent mógł mieć związek z przyznaniem tymczasowego azylu Edwardowi Snowdenowi, byłemu współpracownikowi CIA i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który ujawnił mediom tajne informacji na temat inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez tę drugą instytucję.

Za znieważenie flagi państwowej Rosji w FR grozi kara do roku pozbawienia wolności.

DEON.PL POLECA

Konsekwencją incydentu w Odessie było odwołanie przez władze Kraju Krasnodarskiego, na południu Rosji, występu Bloodhound Gang w Anapie nad Morzem Czarnym. Amerykańscy muzycy przeprosili, jednak musieli odlecieć z Rosji. Wcześniej FMS anulowała członkom grupy rosyjskie wizy.

W liście otwartym do prezydenta Władimira Putina rosyjskie agencje koncertowe zaapelowały, by mimo incydentu z grupą Bloodhound Gang nie utrudniać zagranicznym wykonawcom występów w Rosji m.in. przez procedury wizowe - podał dziennik "Izwiestija".

Jared Hasselhoff otrzymał wcześniej zakaz wjazdu na Ukrainę za to, że podczas koncertu w Kijowie 30 lipca oddał mocz na scenę, a następnie na ukraińską flagę.

Bloodhound Gang powstał w 1992 roku. Gra muzykę rockową z domieszką muzyki etnicznej i punk rocka. Znany jest ze skandalizujących tekstów i niecodziennego zachowania na scenie. Zespół sprzedał już ponad 5 mln swoich płyt na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znieważyli flagę Rosji, mają zakaz wjazdu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.