"Zuchwałe zabójstwo Niemcowa to hańba"

"Zuchwałe zabójstwo Niemcowa to hańba"
(fot. EPA/SERGEI KARPUKHIN)
5 lat temu
PAP / psd

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zażądał w środę od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, by chroniło Rosję przed taką - jak to ujął - hańbą i tragedią, jak zuchwałe zabójstwo opozycjonisty Borysa Niemcowa.

Putin sformułował to żądanie na dorocznym rozszerzonym Kolegium MSW, które zebrało się w Moskwie. W naradzie tej uczestniczyli też m.in. przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentina Matwijenko, prezes Sądu Najwyższego Wiaczesław Lebiediew, prokurator generalny Jurij Czajka, szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin, dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow i minister obrony Siergiej Szojgu.

"Z największą uwagą należy podchodzić do przestępstw o dużym oddźwięku społecznym, w tym mających podtekst polityczny. Trzeba wreszcie ochronić Rosję przed taką hańbą i tragedią, jak ta, którą niedawno przeżyliśmy i obserwowaliśmy" - oświadczył prezydent, dodając, że ma na myśli ubiegłotygodniowe "zuchwałe zabójstwo Borysa Niemcowa w samym centrum stolicy".

Putin podkreślił, że organy ścigania powinny natychmiast reagować na wszelkie sygnały o przygotowywanych akcjach ekstremistów, których celem jest uderzenie w podstawy konstytucyjne państwa. Zaznaczył, że dotyczy to zwłaszcza środowisk młodzieżowych.

Prezydent oznajmił, iż jest poważnie zaniepokojony 15-procentowym wzrostem liczby przestępstw o charakterze ekstremistycznym. "Ekstremiści zatruwają społeczeństwo jadem wojującego nacjonalizmu, nietolerancji i agresji" - powiedział. "Do czego może to doprowadzić, dobrze wiemy na przykładzie sąsiedniej Ukrainy" - dodał.

Putin skonstatował, że "działania ekstremistów stają się coraz bardziej wyrafinowane". "Stykamy się z próbami wykorzystywania tzw. kolorowych technologii - od organizowania nielegalnych akcji ulicznych po otwarte propagowanie wrogości na portalach społecznościowych" - powiedział. Według Putina "cel jest jasny - sprowokować konflikt wewnętrzny, uderzyć w podstawy konstytucyjne państwa, w suwerenność Rosji".

Wcześniej szef FSB Aleksandr Bortnikow oświadczył, że w sprawie zabójstwa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej, jest kilku podejrzanych.

"Podejrzani są zawsze" - powiedział Bortnikow pytany przez dziennikarzy czy są tacy w sprawie Niemcowa.

55-letni Niemcow został zastrzelony w piątek wieczorem przed murem Kremla, nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zuchwałe zabójstwo Niemcowa to hańba"
Komentarze (12)
MR
Maciej Roszkowski
4 marca 2015, 14:40
Piękne zdjęcie - "szczera twarz Słowianina, który kłamie"
J
Jazmig_klon
4 marca 2015, 13:48
Wszystko się wydało! Jak dziś podał serwis "Wrjednja Novosti", za zabójstwo Niemcowa odpowiedzialna jest tajna ukraińska faszystowska organizacja paramilitarna "OUN Gimzaj". Batjuszka Putin teraz uderzy w tych strasznych młodocianych ekstremistów i zabierze im internet i komórki i zakaże chodziś do szkoły i zamknie na oddziale psychiatrycznym! Jak najlepszy ojciec - on naprawdę chce dla nich jak najlepiej!
G
gimzaj
4 marca 2015, 14:01
Może lepiej "Jazmig_klaun" :)
4 marca 2015, 13:03
Podpalenie Reichstagu a działania 'aby uchronić  Rosję...' 28 lutego Rząd Rzeszy przyjął a Prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg wydał w trybie art. 48 konstytucji Republiki Weimarskiej dekret: Zum Schutz von Volk und Staat (pol. „O ochronie narodu i państwa”), który zawieszał „czasowo” prawa obywatelskie (niem. Grundrechte) gwarantowane przez konstytucję weimarską z 1919.
M
Mia
4 marca 2015, 12:46
Ale zdjęcie putina dobrane cudownie do tragedii....
J
Jan
4 marca 2015, 12:30
Jestem ogromnie zdziwiony umieszczaniem propagandowych wpisów z Kremla! Szanowni Redaktorzy! Możecie nam tego oszczedzić. Czemu to służy?
A
aka
4 marca 2015, 12:36
Własnie temu, zebyśmy mogli się zapoznać z propagandą Kremla. W tym wypadku cynizm i buta przekroczyły wszelkie granice
B
Beria
4 marca 2015, 13:50
Nu my ruskije tawariszcze nikagda z Polszy nie wyszli! My tu od wielu lat rezydujemy we wszystkich agendach polskiego kraju. My nie oddamy naszej Polskiej SSR, eta nasza strana!
R
rafi
4 marca 2015, 15:02
Bo nie wszyscy przerobili nalezycie Tartuffe Moliera.
BS
Bus Stop
4 marca 2015, 12:09
   Co  z zabójcami  Mychajły  Czeczetowa,  który  zginął  cztery  dni  temu  "śmiercią  samobójczą"  w  Kijowie?  Ostatnie  słowa, jakie powiedział przed  śmiercią    " Panowie, proszę,  nie  wyrzucajcie  mnie!"  .  "Wypadł"  z  okna  swojego  mieszkania  na  17 piętrze.   Czy  Poroszenko  zachowa  sie  jak  Pan  Prezydent Putin, zorganizuje uroczystości  pogrzebowe  z  udziałem  zagranicznych  gości?
G
gimzaj
4 marca 2015, 12:59
Sprawa się wyjaśniła - skoro znasz "ostatnie słowa" to znaczy, że byłeś jednym z tych, którzy je słyszeli, więc albo brałeś w tym udział, albo masz coś z psychiką. Sugeruję wizytę u specjalisty.
B
Beria
4 marca 2015, 13:53
Tawariszcz, zachadzicie na III etaż do pokoju nr. 13. Tam czeka na was bilet na pogrzeb Czeczetowa - w jedną stronę. Oddajcie mu honory w imię matjuszki Rasiji. Da zdrastwujet Sawietski Sajuz!

Skomentuj artykuł

"Zuchwałe zabójstwo Niemcowa to hańba"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.