Wielki europejski skandal w piłce nożnej

(fot. martha_chapa95 / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

Europejski Urząd Policji Europol opublikował w poniedziałek w Hadze raport, z którego wynika, że w ostatnich latach ustawionych na kontynencie mogło być ponad 380 meczów piłkarskich, w tym w eliminacjach mistrzostw świata i Europy oraz dwa w Lidze Mistrzów.

Szef Europolu Rob Wainwright podkreślił, że śledztwo ujawniło przestępstwa "na niewidzianą do tej pory skalę". - To smutny dzień dla europejskiego futbolu - dodał.

Według niego zidentyfikowano 425 osób uwikłanych w proceder sprzedawania meczów (w latach 2008-2011) - piłkarzy, sędziów i zwykłych kryminalistów. Ujawnione do tej pory zyski z zakładów bukmacherskich na ustawione spotkania to osiem milionów euro, a dwa miliony miały być przeznaczone na łapówki dla piłkarzy i sędziów. Aktem oskarżenia objęto już wiele osób.

DEON.PL POLECA

Raport mówi o przestępstwach w 15 krajach, ale na razie nie poinformowano, w których. Europol poinformował także, że kolejne 300 podejrzanych meczów rozegrano w Afryce, Azji i Ameryce Płd.

Śledztwo pod kryptonimem Operacja VETO było prowadzone od lipca 2011 roku przy udziale funkcjonariuszy z trzynastu krajów, m.in z Niemiec, Finlandii, Słowenii, Finlandii, Węgier i Austrii oraz przy pomocy Interpolu i agencji Eurojust.

Skoordynowano wiele dochodzeń policyjnych w całej Europie. Przeanalizowano 13 tys. maili i innych materiałów mogących mieć związek z przestępczą działalnością dotyczącą ustawiania meczów. Wiele dochodzeń już zakończono, m.in. w Niemczech, gdzie 14 osób zostało skazanych na kary więzienia (łącznie na 39 lat).

- Mamy dowody na 150 takich przypadków. Operacje prowadzone były z Singapuru, a łapówki dochodziły do 100 tys. euro za mecz - poinformował Fridhelm Althans z policji w Bochum, rzecznik akcji VETO.

Raport Europolu podkreśla, że międzynarodowa specyfika zakładów bukmacherskich wskazuje na wielkie wyzwania czekające wymiar sprawiedliwości. W ustawienie jednego meczu może być zamieszanych do 50 osób z dziesięciu krajów.

- Międzynarodowa współpraca jest kluczem do sukcesu w tak trudnej sprawie transgranicznej, z udziałem ponad 30 państw. Spotkania koordynacyjne w Eurojust, w tym konferencje wideo z azjatyckimi partnerami, ułatwiają prowadzenie śledztwa - podkreśliła szefowa Eurojust Michele Coninsx.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki europejski skandal w piłce nożnej
Komentarze (1)
&
<jerzy>
4 lutego 2013, 16:35
Już po obejrzeniu mistrzostw świata w Argentynie, zostałem trwale wyleczony - z czego się bardzo cieszę - z chorej/ślepej fascynacji piłką nożną. Czego i innym życzę :-)