Wraca konflikt o konie nad Morskim Okiem. Górale zyskali zaskakującego sojusznika

fot. depositphotos.com
Onet

W niedzielę, podczas uroczystości związanych z 150. rocznicą zorganizowanego transportu konnego do Morskiego Oka, wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar stanął w obronie góralskich przewoźników. Jego deklaracja poparcia dla utrzymania transportu konnego w Tatrach przyszła w momencie, gdy minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zapowiedziała zmiany na szlaku, w tym zakup czterech autobusów elektrycznych.

Oznacza to, że w koalicji rządzącej rośnie nowy konflikt, a fiakrzy z gór odzyskali nadzieję, że uda zatrzymać się proces likwidacji przewozów konnych.

Wojewoda, reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe, wypowiedział słowa wsparcia w kontekście trwającej dyskusji o dobrostanie zwierząt oraz przyszłości tradycyjnego przewozu w górach. "Każdy dobry gospodarz dba o swoje zwierzęta," mówił Klęczar, dodając, że nie dostrzega naruszenia dobrostanu koni i będzie zabiegał o zachowanie prawa do pracy górali.

DEON.PL POLECA

Wydarzenie to wywołało zdziwienie, jako że Klęczar jest pierwszym politykiem z obozu rządzącego, który tak wyraźnie opowiedział się za fiakrami, w przeciwieństwie do wcześniejszych wypowiedzi polityków koalicji o konieczności wycofania koni z tatrzańskich szlaków.

Majowy incydent sprowokował dyskusję

Dyskusja na temat kondycji koni pracujących na trasie do Morskiego Oka nasiliła się po majowym incydencie, w którym przewrócił się koń. W odpowiedzi na to wydarzenie Lewica przedstawiła w Sejmie projekt ustawy zakazujący zarobkowego przewozu osób pojazdami zaprzęgowymi, który jednak nie wszedł w życie.

W maju tego roku, po okrągłym stole dla koni zorganizowanym przez Tatrzański Park Narodowy, minister Hennig-Kloska zapewniła fiakrów, że mogą kontynuować pracę, co spotkało się z podziękowaniami i serdecznymi życzeniami ze strony górali. Jednak już miesiąc później stało się jasne, że deklaracje te straciły na aktualności, gdyż TPN zapowiedział stopniowe wygaszanie transportu konnego i testy autobusów elektrycznych.

Jakie będą dalsze losy koni nad Morskim Okiem?

Ostatecznie, 24 października, minister Hennig-Kloska ogłosiła zakup czterech autobusów elektrycznych, które mają stać się symbolem zmian na trasie do Morskiego Oka, co zbiegło się w czasie z deklaracją wojewody Klęczara.

Pojawienie się wojewody na uroczystościach w Tatrach i jego wypowiedź stanowią wyraźny sygnał w debacie pomiędzy tradycją a nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi. Jakie będą dalsze losy transportu konnego w Tatrach? Czy tradycja ustąpi miejsca ekologicznym innowacjom? Na te pytania odpowiedź przyniesie przyszłość.

Źródło: Onet

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wraca konflikt o konie nad Morskim Okiem. Górale zyskali zaskakującego sojusznika
Komentarze (1)
JM
~Justyna Mic
29 października 2024, 14:36
Żywe stworzenie jest bardziej ekologiczne od najnowocześniejszego urządzenia.