Wraca temat związków partnerskich. Jest projekt ustawy

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć – zakłada projekt przygotowany przez ministra do spraw równości. Przewiduje możliwość wspólnego opodatkowania. Nie umożliwia adopcji zewnętrznej ani przysposobienia dziecka partnera. Projekty ustawy dotyczące związków partnerskich opublikowane w piątek na rządowych stronach legislacyjnych przewidują, że partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jego dziecka.

Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Procedura zarejestrowania związku będzie prostsza niż zawarcia małżeństwa. Podobnie będzie z rozwiązaniem związku. Będzie to można zrobić na zgodny wniosek obu osób lub jednej. Osoby tej samej płci, które zawarły małżeństwo za granicą, będą mogły złożyć urzędzie stanu cywilnego oświadczenie, które będzie de facto formą zawarcia związku partnerskiego.

Projekt ustawy wprowadzającej związki partnerskie zakłada zmiany w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach m.in. ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nawet ustawie o Policji, o Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

DEON.PL POLECA

Osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Partnerzy będą zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny. Osoby te będą także mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania odziedziczonego po partnerze majątku, przekazanej przez niego darowizny i zachowku. Partnerzy w związku będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania pożyczki pieniężnej. Projekt zakłada możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową.

W przypadku ustaw z obszaru pomocy społecznej, definicje rodziny uwzględnią osobę w związku partnerskim.

Poseł Marek Sawicki (PSL) zaznaczył, że opublikowane na RCL-u projekty nie są projektami rządowymi, tylko projektami przygotowanymi przez ministra ds. równości.

– Jak będą one po konsultacjach międzyresortowych i zostaną przez Radę Ministrów przyjęte, to wtedy będą rządowe – podkreślił poseł ludowców. Powiedział, że PSL – jako środowisko polityczne – w sprawie związków partnerskich nie zajmie stanowiska.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ocenił, że projekt przedstawiony przez Kotulę to początek sukcesu. – Ja się nauczyłem w tej koalicji jeść małą łyżeczką – powiedział.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział, że projekt ustawy o związkach partnerskich jest niezgodny z konstytucją. Według niego, rozwiązania w nim zawarte to „pierwszy krok na drodze do zalegalizowania adopcji dzieci przez pary homoseksualne”.

Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia „Miłość Nie Wyklucza” podkreślił, że od 20 lat w Polsce trwa debata na temat jakiegokolwiek uznania prawnego par tej samej płci.

– Z tej perspektywy jest to kolejna próba, historyczna, bo jest to projekt rządowy. (...) Z drugiej strony mamy rok 2024 i w większości krajów Unii Europejskiej i na świecie para osób tej samej płci idzie do urzędu stanu cywilnego i bierze ślub – podkreślił.

Olga Plesińska z Kampanii Przeciwko Homofobii uznała, że projekt to sukces, ale nie jest idealny, bo brakuje w nim przede wszystkim przysposobienia wewnętrznego. Wyraziła nadzieję, że w trakcie konsultacji uda się wprowadzić zmiany, np. dotyczące sposobu zawierania związków.

Według autorów projekt odpowiada na potrzeby społeczne par tej samej płci, które nie mają dostępu do instytucji małżeństwa, ale także par różnej płci żyjących w związkach nieformalnych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa.

Obecnie w Polsce istnieje tylko jedna forma instytucjonalizacji związku dwóch osób –małżeństwo.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wraca temat związków partnerskich. Jest projekt ustawy
Komentarze (14)
BS
~Beata S.
23 października 2024, 13:31
Rozumiem opór Kościoła katolickiego, bo chciałby, żeby Polska była państwem kościelnym i wszyscy przestrzegali zasad kościelnych (których często nie przestrzegają sami katolicy), ale rząd powien zadbać o swiedzkosc państwa i w tym o prawa mniejszości.
AT
~A T
22 października 2024, 00:34
Niezawodny temat zastępczy, podobnie jak aborcja i „prawo” do niej. 1/20 Polaków żyje w nędzy, a więcej niż co trzeci z ogółu – poniżej minimum socjalnego (!!). Prywatne firmy są niszczone procedurami, podatkami i innymi kosztami. Ale korporacje się bogacą. TO są realne problemy i skutek działań tego oraz poprzednich rządów.
HZ
~Hanys z Namysłowa
21 października 2024, 13:52
Rozumiem to że temat wraca, Polacy myślą emocjonalnie,gdyby myśleli racjonalnie,to więcej byłoby Polski w Polsce,a tak Polacy tylko wykonują prymitywne czynności, korzystają z tego czym ich natura i zmysły podpowiadają,nie korzystają z rozumu, myślenie jest Polakom obce.
BP
~Bartłomiej Popielec
21 października 2024, 20:55
Częsty u tego starszego pana komentarz podszyty nacjonalizmem i stereotypami, obraźliwy, a jednak tolerowany na katolickim portalu, smutne
KJ
~Kamil Ja
20 października 2024, 20:59
Temat bardzo dobry, z racji tego że każdy ma prawo żyć jak chce i i mieć poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście wiadomo kościół każdemu próbuje się narzucać, jestem całym sobą za osobami nie heteroseksualnymi, mają prawo do życia w zgodzie ze sobą, już dawno nauka poszła do przodu.
JJ
~Just Just
21 października 2024, 21:48
Żadnych nowych odkryć nie było. Fakty pozostają niezmienne. Chromosomy płciowe to X i Y. W genomie występują w parze jako XX albo XY. Obecność igreka jest kluczowa, jeden chromosom X daje ten sam fenotyp to samo co dwa iksy, natomiast dwa chromosomy XX i jeden Y albo XYY to to samo co XY, bo ten właśnie determinuje fenotyp męski.
BD
~Bo D
20 października 2024, 14:24
Wraca i co?
MD
~Moby Dick
20 października 2024, 09:28
Rząd Tuska i wszystko jasne. Taki sam żbik jak ta ustawa
PR
~Ppp Rrr
20 października 2024, 08:07
PSL broni się, że niczego w tej sprawie nie obiecywał. Ktoś powinien im wreszcie wyjaśnić, że obietnica NIE jest jedynym źródłem obowiązku. Ludzie wykonują swoje obowiązki, choć w znakomitej większości przypadków nie obiecywali tego. Zatem PSL ma obowiązek przestać cudować i zrobić to, co należy. Pozdrawiam.
BD
~Bo D
22 października 2024, 12:37
Pis mruga okiem do PiS-u.
BD
~Bo D.
23 października 2024, 13:26
PSl mruga do PiS-u.
MN
Mariusz Nowak
19 października 2024, 20:25
Świat staje na głowie :)
KJ
~Kamil Jakimś
20 października 2024, 21:00
Świat i nauka idzie do przodu, to normalne i dobre. Rząd Pana Premiera Tuska jest wzorowym rządem. Bez kościoła wszystko jest w porządku.
OB
~Ola B.
21 października 2024, 16:00
Przecież ludzie o innej orientacji seksualnej byli od początku świata, jaka to nowosc?