Największym problemem przed którym stają dzieci przebywające już pod opieką rodzin czy placówek są te natury prawnej, które uniemożliwiają ich adopcję. Wynika to z faktu, iż ich biologiczni rodzice żyją, jednak z różnych powodów nie mogą się nimi zająć. Stąd kampania "Jesteś, więc jestem", która ma zachęcać w przestrzeni publicznej mieszkańców do tego, aby stali się oni rodzinami zastępczymi.
Dla wszystkich zainteresowanych miasto przygotuje spotkania z obecnymi rodzinami zastępczymi, dyżury oraz szkolenia. Jak podkreślają twórcy kampanii, aby zostać rodziną zastępczą, trzeba się do tej roli przygotować i uzyskać odpowiednie kwalifikacje.
"Jeżeli ktoś zdecyduje się na zostanie rodzicem zastępczym i chciałby świadomie podjąć decyzję, zapraszamy go na szkolenie. Udział w szkoleniu dla kandydatów na opiekunów zastępczych stanowi wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju możliwość przygotowania się i swojej rodziny do tej funkcji oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Takie szkolenie trwa ok. 3 miesięcy" - informuje Monika Jopek, kierownik Zespołu Realizatora Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
W 2020 roku na szkolenie dla rodzin zastępczych zgłosiły się 53 osoby. Ostatecznie wnioski złożyło 48 osób. Z tej grupy 13 osób zostało zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, a dwie do pełnienia funkcji rodziny specjalistycznej.
Źródło: PAP/tkb
Skomentuj artykuł