Wstrzymano loty z Iraku na Białoruś
Zgodnie z wytycznymi Irackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wstrzymane zostały wszystkie loty z Iraku na Białoruś, w tym loty irackich i katarskich linii lotniczych - podał na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służ specjalnych Stanisław Żaryn.
„Ważny news! Zgodnie z wytycznymi Irackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego wstrzymane zostały wszystkie loty z Iraku na Białoruś, w tym loty irackich i katarskich linii lotniczych. Dla obywateli irackich realizowane będą jedynie loty powrotne z Białorusi” - napisał Stanisław Żaryn.
Podczas piątkowej wspólnej konferencji z rzeczniczką SG ppor. Anną Michalską, Żaryn poinformował, że „szlak migracyjny jest pod stałą kontrola Mińska”.
Opowiedział jak wygląda szlak migracyjny. - Na potrzeby szlaku migracyjnego utworzone zostały w ostatnich miesiącach połączenia lotnicze z Bagdadu, Stambułu, Damaszku, Bejrutu czy Moskwy - przekazał.
Dodał też, że od maja do sierpnia „udało się władzom białoruskim ściągnąć tymi szlakami migracyjnymi ponad 10 tysięcy osób”. - Te osoby wciąż przybywają do Białorusi i są na tym terenie legalnie - mówił.
Na początku tygodnia straż graniczna poinformowała o kolejnych próbach przekroczenia granicy. Tylko w poniedziałek straż graniczna odnotowała 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 13 nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku.
Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski.
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.
Twitter/PAP/dm
Skomentuj artykuł