Szef Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 5,7 proc.

Szef Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 5,7 proc.
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP / ml

Szef Banku Światowego David Malpass poinformował w poniedziałek, na rozpoczęciu jesiennej sesji tej instytucji, która potrwa tydzień, że prognozowany wzrost globalnej gospodarki w 2021 roku wyniesie 5,7 proc., a w 2022 roku - 4,4 proc.

Malpass powiedział, że Bank zaobserwował "tragiczne cofanie się rozwoju" najuboższych państw i związane z tym spowolnienie w "redukowaniu skrajnej nędzy".

Szef BŚ oznajmił, że liczy na to, iż uda się zebrać 100 mld dolarów donacji na potrzeby rozwojowe krajów biednych, istnieje bowiem ryzyko, że zostaną one dotknięte kryzysem "nadmiernego zadłużenia".

Potrzebne jest "globalne podejście" do tego problemu, zważywszy, że należności krajów najuboższych, którym w ramach programu Banku Światowego przysługuje zawieszenie spłat, wzrosły średnio o 12 proc. i osiągnęły w 2020 roku 860 mld USD.

Wiele lat wychodzenia z kryzysu

"Istnieje ryzyko, że zbyt wiele krajów wyjdzie z kryzysu Covid-19 z poważnym kryzysem nadmiernego zadłużenia i poradzenie sobie z tym może zająć wiele lat" - powiedział Malpass.

Walka ze skrajną nędzą na świecie może zostać wydłużona w niektórych krajach o dekady, a perspektywy dla państw rozwijających się są niepokojące ze względu na "zbyt powolne szczepienia (przeciw Covid-19), inflację, ograniczone wsparcie polityczne (dla gospodarki), zbyt mało miejsc pracy i braki, które dotycząc nawet wody, pożywienia i elektryczności" - ocenia BŚ.

Malpass dodał, iż znacząco rosną nierówności między państwami bogatymi, a krajami rozwijającymi się; w tych pierwszych wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść 5 proc., w tych drugich - 0,5 proc.

W maju Bank Światowy prognozował w półrocznym raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc., a w roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., lecz jeśli nasili się pandemia koronawirusa wzrost ten może wynieść w bieżącym tylko 1,6 proc.

W 2020 roku globalna gospodarka skurczyła się - w ocenia BŚ - o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka
24,43 zł
34,90 zł

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił:...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 5,7 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.