Wybory, wybory, wybory

"Akcja: Głosuj". Prezydencka akcja zachęcająca Polaków do głosowania. Promują ją między innymi piosenkarka Monika Brodka i Maciej Stuhr (fot. PAP/Paweł Kula)
Piotr Żyłka / DEON.pl

Wybory już za tydzień, a poważnych dyskusji jak nie było, tak nie ma i naiwnością byłoby liczyć na to, że będą. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zrobienie czegoś, by po wrzuceniu karty do urny móc powiedzieć: "To była dobra decyzja!".

Redakcja DEON.pl długo zastanawiała się, czy da się coś zrobić przed wyborami, co mogłoby pomóc naszym użytkownikom taką decyzję podjąć. Po wielu spotkaniach i rozmowach, po wnikliwym rozważeniu różnych pomysłów, postanowiliśmy podjąć się wyzwania (delikatnie mówiąc) szalonego. Niczym nieustraszeni komandosi, zebraliśmy programy wyborcze wszystkich ważniejszych ugrupowań, startujących w wyborach i wzięliśmy je do swoich rąk z nadzieją, że czas poświęcony na ich wnikliwą lekturę, nie będzie czasem zmarnowanym.

Chcąc zachować jak największą obiektywność, przeprowadziliśmy losowanie. Autorzy drżącymi dłońmi wyciągali kartki z nazwami poszczególnych partii, odczytując ich zawartość, jakby właśnie poznawali wydany na siebie wyrok. I trzeba powiedzieć, że los nie był sprawiedliwy - jednym dostały się króciutkie programiki, a raczej deklaracje programowe, którę z łatwością mieściły się na jednej stronie kartki A4, innym "poważne" dokumenty liczące grubo ponad dwieście stron. Gdzie tu sprawiedliwość? No ale czegóż się nie robi dla naszych DEON-owych czytelników…

Pełni mieszanych uczuć zabraliśmy się do pracy. Pomysł był taki, by spojrzeć na programy wyborcze oczami przeciętnego Kowalskiego, a więc człowieka który najprawdopodobniej nigdy na takie szaleństwo by się nie porwał.

Początkowo zastanawialiśmy się, czy nie zrobić takiej zimnej, merytorycznej analizy, ale po pierwszym zderzeniu z materiałem, doszliśmy do wniosku, że bez pewnego dystansu przetrawić się tego wszystkiego nie da. Stąd momentami patrzymy na propozycje polityków z lekkim przymrużeniem oka. Zresztą, gdy tak buszowaliśmy po materiałach wyborczych tych naszych polskich partii i ugrupowań, znajdywaliśmy czasami takie perełki, że nie sposób było do tego ambitnego projetku podejść śmiertelnie poważnie (może dlatego jeden z naszych tekstów przybrał formę opowiadania?). Spójrzcie choćby na te trzy przykłady:

I tak, zaczynając od dziś, aż do przyszłego czwartku, będziemy publikować codziennie tekst, analizujący propozycje jednego z ugrupowań. Cykl zamkną dwa artykuły mające na celu porównanie programów wszystkich partii. Z pierwszego dowiecie się, co politycy mają do zaproponowania kobietom, a z drugiego, jakie mają pomysły na naprawę gospodarki. Dlaczego akurat kobiety i gospodarka?

No cóż, temat parytetów na listach zdominował te wybory, nim jeszcze na dobre zaczęła się kampania. Kobiety - jak pokazuje jedna z reklam - próbują odzyskać utracony polityczny głos. Niemal wszystkie partie swoimi kandydatkami się chwalą lub je promują (patrz "aniołki" Kaczyńskiego). Naszym zdaniem byłoby dobrze, gdyby polska scena została mocno przewietrzona. Wierzymy także w polskie kobiety. Dlatego byliśmy ciekawi, czy polskie partie mają w tych wyborach coś kobietom do zaproponowania i czy te wybory sprawią, że kobiet w naszej polityce będzie więcej.

"Liczy się gospodarka, głupcze"

Tym hasłem Bill Clinton dość nieoczekiwanie wygrał wyścig do Białego Domu w 1992 roku. Dziś - w dobie najpoważniejszego kryzysu ekonomicznego, od którego drży w posadach cała Unia Europejska - gospodarka powinna być tematem nr 1 w tej kampanii. Czy jest? Oczywiście, że nie. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego? Czy powodem nieobecności spraw gospodarczych tej kampanii jest fakt, że Polska jest w tak dobrej kondycji, że nic nam nie zagraża, czy też partie w sprawach gospodarczych niewiele mają nam do powiedzenia.

  • 06.10 - Pomysły dla kobiet i pomysły gospodarcze (syntezy na podstawie wszystkich programów)

Kolejność publikowania tekstów jest przypadkowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wybory, wybory, wybory
Komentarze (4)
SP
sprawdź posła!
7 października 2011, 08:12
<a href="http://www.sprawdzposla.pl">www.sprawdzposla.pl</a>
V
veritas
1 października 2011, 09:31
Demokracja to zły i szkodliwy ustrój – zdawali sobie z tego sprawę już mędrcy starożytnej Grecji (jak Heraklit, Platon, Ksenofont czy Arystoteles), zaliczając demokrację do grupy ustrojów zdegenerowanych. Dobre - warto przeczytać: <a href="http://www.bibula.com/?p=44526">www.bibula.com/</a>
K
klara
28 września 2011, 12:52
Niczym nieustraszeni komandosi, zebraliśmy programy wyborcze wszystkich ważniejszych ugrupowań, startujących w wyborach Piotrusiu miły, ile ty lat żyjesz na tym Bożym świecie, że jeszcze przywiązujesz jakieś znaczenie do programów wyborczych?  Toć nawet komitety wyborcze nie traktują ich  serio. Ot - taka do niczego nie zobowiazująca zabawna licytacja, kto by nam bardziej nieba przychylił, gdyby to było naprawdę..
M
magda
28 września 2011, 11:59
Pomysł bardzo dobry, z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, do którego i ja się zaliczam. Szkoda tylko, że nie wzięto pod uwagę wszystkich patrii. "zebraliśmy programy wyborcze wszystkich ważniejszych ugrupowań, startujących w wyborach" - ważniejsze według jakiego kryterium? Pozdrawiam, magda.