Zagrożenie lawinowe w Tatrach zmalało do drugiego stopnia. W wyższych partiach gór nadal niebezpiecznie
Zagrożenie lawinowe w Tatrach zmalało w środę z trzeciego do drugiego, umiarkowanego stopnia. W wyższych partiach gór jest jednak nadal niebezpiecznie. Ratownicy TOPR apelują o rozważne planowanie wycieczek górskich powyżej górnej granicy lasu.
Według opisu zagrożenia lawinowego sporządzonego przez ratowników TOPR, sporo niebezpiecznych depozytów śnieżnych utworzyło się w żlebach, depresjach, formacjach wklęsłych, pod skalnymi ścianami i na rozległych polach śnieżnych na wszystkich wystawach. Depozyty śnieżne leżą na starszej, twardej i zlodowaciałej warstwie.
Wychodząc w wyższe partie gór, konieczne jest posiadania odpowiedniego sprzętu
- W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są w wielu miejscach nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. W partiach graniowych odczuwalne są podmuchy silnego wiatru. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków - brzmi środowy komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wychodząc w wyższe partie gór, konieczne jest posiadania sprzętu takiego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopatka. Na szlakach w dolinach reglowych jest miejscami ślisko i występują oblodzenia. Wybierając się w niższe partie watro zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł