Żłobki, programy wsparcia, elastyczny czas pracy. Rząd chce inwestować w rodzinę, by poprawić demografię

Żłobki, programy wsparcia, elastyczny czas pracy. Rząd chce inwestować w rodzinę, by poprawić demografię
Fot. Ömürden Cengiz / Unsplash.com
1 miesiąc temu
PAP/mł

Młodzi Polacy chcą mieć dzieci, ale dzietność w Polsce nie jest zadowalająca. Rząd planuje więcej wsparcia dla rodzin, by uniknąć pułapki demograficznej. O planach mówiła podczas Kongresu 590 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Jeśli chcemy wyjść z pułapki demograficznej, to inwestycja w rodzinę jest naszym celem, priorytetem i powinnością – powiedziała we wtorek podczas Kongresu 590 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W budżecie na 2022 rok są środki na programy społeczne

Projekt budżetu na 2022 rok, przyjęty w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów, gwarantuje także środki na programy społeczne. Minister wymieniła m.in. program "Rodzina 500 plus", "Dobry start" czy rozszerzenie programu "Maluch plus".

Szefowa MRiPS wskazała, że wsparcie dla rodzin będzie realizowane m.in. przez programy mieszkaniowe i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dodała, że dzięki reformie podatkowej osoby, które pobierają emerytury do 2500 zł, w ogóle nie będą miały pobieranego podatku, a osoby z wyższymi świadczeniami będą miały odprowadzany podatek proporcjonalnie niższy.

Przypomniała, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zakłada z kolei 500 zł na drugie i kolejne dziecko w okresie od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Zdaniem minister to rozwiązanie pozwoli rodzicom łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Rząd stawia na rozwój opieki nad dziećmi do 3 roku życia

Minister rodziny, powołując się na badania przeprowadzane w ramach strategii demograficznej, wskazała, że młodzi Polacy chcą mieć dzieci.
- Widzimy jednak, że dane demograficzne są takie a nie inne, dzietność w Polsce nie jest zadowalająca – przyznała Maląg i dodała, że w tym obszarze ważny jest rozwój opieki nad dziećmi do trzech lat. Ponad 2 mld zł przeznaczono na budowę i utrzymanie opieki instytucjonalnej.

- Dążymy do tego, żeby program "Maluch plus" się rozwijał. Planujemy w każdym roku wydatki bliskie 1,5 mld zł, które będą gwarantowały powstawanie nowych miejsc opieki. Każdy samorząd, który będzie zainteresowany powstaniem żłobka na swoim terenie, będzie mógł z tego skorzystać – powiedziała minister.

Maląg zwróciła także uwagę, że w ustawie o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym wprowadzono dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

- Inwestycja w rodzinę jest naszym celem, priorytetem i przede wszystkim powinnością, abyśmy mogli za kilka lat wyjść z pułapki demograficznej, bo to jest proces bardzo długi – podkreśliła Maląg.

Będą przyjazne rodzicom zmiany w kodeksie pracy

Minister zapowiedziała też służące rodzinom zmiany w Kodeksie pracy. Wskazała na potrzebę wprowadzenia elastycznego czasu pracy.

- Polska na tle Europy wypada niekorzystnie, jeśli chodzi o wykorzystanie elastycznego czasu pracy przez mamy. Dlatego będziemy starali się na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy zarówno pracę zdalną, która zdała egzamin w okresie covidowym, jak też rozwiązania związane z elastycznością czasu pracy – zadeklarowała.

Podkreśliła, że bardzo ważne są przy tym stabilne umowy o pracę.

- Będziemy pracować zarówno ze stroną pracodawców, jak i ze stroną społeczną, aby wypracować rozwiązania, aby druga umowa o pracę, po próbnym okresie 3-miesięcznym i 12-miesięcznej pierwszej umowie, stawała się już umową na czas nieokreślony. To daje stabilizację. – powiedziała. Dodała, że planowana jest też ochrona pracy po powrocie z urlopu rodzicielskiego dla matek i dla ojców.

Źródło: PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher
24,43 zł
34,90 zł

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Żłobki, programy wsparcia, elastyczny czas pracy. Rząd chce inwestować w rodzinę, by poprawić demografię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.