Zwycięstwo Mateusiaka i Zięby w Indonezji

PAP/PR

Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba (Hubal Białystok) zdobyli złoty medal otwartych mistrzostw Indonezji w badmintonie (pula nagród 250 tys. dolarów) zaliczanych do prestiżowego cyklu Super Series.

W finale gry mieszanej turnieju w Dżakarcie, pokonali parę indonezyjsko-rosyjską Hendra Setiawan -Anastazja Ruskich 21:18, 22:20. To drugi taki sukces Mateusiaka i Zięby (panieńskie nazwisko Kostiuczyk) w najwyższej klasie imprez rozgrywanych w badmintonie. W listopadzie triumfowali w Hongkong Open Super Series 2009.

W niedzielę oba duety rozpoczęły spotkanie finałowe dość nerwowo, choć Nadieżda i Anastazja usiłowały pokryć swoje zmieszanie uśmiechami. Z początku mniej błędów popełniali gospodarze, dopingowani przez tłumy Indonezyjczyków, które wypełniły halę Istora.

Wicemistrzowie Europy, ochłonąwszy nieco, złapali właściwy rytm gry mimo ogłuszającego hałasu publiczności i - tak jak w pierwszym secie półfinału - zaczęli zdobywać seriami punkty. Po fantastycznym, kontrującym krosie Zięby było 13:10, a po kończącym ścięciu jej partnera 14:10.

Końcówka była jednak "gorąca". Gdy Mateusiak wdał się w dyskusję z sędzią, a za chwilę Zięba nie była w stanie wybronić ataku rywali, biało-czerwoni prowadzili tylko 19:18. Na szczęście w porę się opanowali i smecz Zięby w Ruskich dał im zwycięstwo 21:18.

Przeciwnicy korzystali w przerwie z porad trenerskich, podczas gdy osamotnieni polscy badmintoniści naradzali się sami. Nagle do Mateusiaka podbiegł były trener reprezentacji Polski Kim Young Man i w pośpiechu dał krótką radę.

Początek drugiego seta był wyrównany i ... nerwowy. Mateusiak po tym, jak arbiter serwisowy uznał jego zagranie za błąd, nie chciał się z tym pogodzić i sędzia główny musiał zwracać mu uwagę. Polacy w tej fazie kompletnie pogubili się i przegrywali 5:7. Po następnej akcji Zięba upadła i przez dłuższą chwilę nie podnosiła się. Pierwszej pomocy poza boiskiem udzielił jej partner na tyle fachowo, że wróciła na kort.

Setiawan liczył zapewne, że polska zawodniczka będzie teraz łatwiejszą ofiarą i niemalże wszystkie ataki kierował w jej stronę. Początkowo były efekty, a z oblicza poddenerwowanej Nadieżdy zniknął uśmiech. Natomiast z Mateusiaka emanował cały czas spokój (z wyjątkiem sporów z sędziami).

Przerwa wpłynęła zbawiennie na biało-czerwonych, którzy zaczęli grać koncertowo, obejmując prowadzenie 13:11. Jednak rywale też pokazali swą klasę. Obie strony rzucają na szalę wszystkie swoje siły i umiejętności. Przy stanie 20:20 sporo widzów wstało z miejsc. Gdy Rosjanka zaserwowała w aut, Polacy mieli "mistrzowskiego" meczbola. Ruskich broniła niedokładnie, Mateusiak ścinał w Setiawana, który broniąc się rozpaczliwie, wyrzucił lotkę w aut. Zaraz potem polscy badmintoniści szaleli z radości.

W sobotę wzbudzili podziw nie tylko widzów w hali, ale również ekspertów i dziennikarzy, także tych komentujących dla stacji telewizyjnych przebieg półfinałowego meczu. Mateusiak i Zięba pokonali ulubieńców publiczności, legendarną parę opromienioną mnóstwem sukcesów międzynarodowych, jak dwukrotne mistrzostwo świata i wicemistrzostwo olimpijskie Novę Widianto i Liliyanę Natsir 21:12, 16:21, 21:19.