Chiny: władze zablokowały Wikipedię we wszystkich językach
Władze Chin zablokowały w tym kraju dostęp do Wikipedii we wszystkich językach - potwierdziła w środę fundacja Wikimedia, która prowadzi tę internetową encyklopedię. Wcześniej Pekin blokował chińskojęzyczną wersję strony i wybrane artykuły w innych językach.
"W kwietniu fundacja Wikimedia ustaliła, że Wikipedia nie jest już dostępna w Chinach (…) Po bliższej analizie wewnętrznych raportów ruchu możemy potwierdzić, że zablokowano wszystkie wersje językowe Wikipedii" - napisała rzeczniczka fundacji Samantha Lien w e-mailu cytowanym przez agencję Reutera i stację BBC.
Internetowa encyklopedia dołączyła tym samym do tysięcy stron internetowych blokowanych przez chińskie władze za pomocą tzw. wielkiego chińskiego firewalla. Są wśród nich również serwisy Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, komunikator WhatsApp czy witryny wielu niezależnych od Pekinu mediów.
Chiny blokowały wcześniej dostęp do Wikipedii po chińsku oraz do pojedynczych artykułów w innych językach, dotyczących spraw niewygodnych dla komunistycznego reżimu, takich jak masakra na Placu Tiananmen w Pekinie z 1989 roku czy himalajskiego regionu Tybet.
Podejrzenia, że Wikipedia została całkowicie zablokowana, pojawiły się w kwietniu, gdy chińscy użytkownicy zaczęli się skarżyć w mediach społecznościowych, że strona jest niedostępna. Testy przeprowadzone przez organizację monitorującą cenzurę sieci w Chinach GreatFire.org wykazały, że Wikipedia jest tam niedostępna od 23 kwietnia.
Chińskie biuro ds. cyberprzestrzeni, które nadzoruje cenzurę sieci, nie odpowiedziało na prośbę agencji Reutera o komentarz.
"Gdy jakiś kraj, region lub kultura nie może przyłączyć się do globalnej konwersacji na Wikipedii, cały świat staje się uboższy" - oceniła rzeczniczka fundacji Wikimedia. Dodała, że jej organizacja nie otrzymała żadnego powiadomienia w sprawie blokady.
Chińskie władze rutynowo zaostrzają cenzurę sieci przed ważnymi wydarzeniami politycznymi i rocznicami, których w tym roku jest szczególnie wiele.
Na czerwiec przypada 30. rocznica masakry na Placu Tiananmen. W maju obchodzono 100-lecie Ruchu 4 Maja, który rozpoczął się jako protest przeciwko zachodniemu imperializmowi i stopniowo przerodził się w szerszy dyskurs na temat modernizacji i reform politycznych Chin. W październiku obchodzona będzie 70. rocznica proklamacji komunistycznej ChRL.
Skomentuj artykuł