2 rzeczy, które musisz zrobić, by zrozumieć Biblię

2 rzeczy, które musisz zrobić, by zrozumieć Biblię
(fot. shutterstock.com)
ks. Leszek Mateja

Warunkiem spotkania ze Słowem Bożym jest zrozumienie go. O dwóch rzeczach, bez których to się nie uda - pisze ks. Leszek Mateja.

Wstęp:

Wy zatem posłuchajcie przypowieści o siewcy! Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze. Posiane na miejsce skaliste oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia, lecz jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje. Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne. Posiane w końcu na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny (Mt 13,18-23).

I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11,9-13).

DEON.PL POLECA

Dzień III

Kolejnym warunkiem spotkania ze Słowem Bożym jest zrozumienie go: Mt 13, 18-23, gdy ktoś słucha Słowa Bożego, a nie rozumie go, "przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu" (Mt 13, 18).

Żeby zrozumieć Słowo Boże, należy pokonać wszelkie trudności.

Po pierwsze, należy zachować stałość w czytaniu i rozważaniu Słowa Bożego, bo gdy jej zabraknie, okaże się, że Słowo zostało zasiane na gruncie skalistym: Mt 13, 20-21.

Po drugie, należy z determinacją dążyć do zrozumienia Pisma Świętego, bo w przeciwnym wypadku może się okazać, że Słowo zostało posiane między ciernie: Mt 13, 22. Stałość i determinacja w czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego sprawią, że otrzymasz dar Ducha Świętego - zrozumienie Słowa Bożego: Łk 11, 9-13.

Wyznacz sobie czas na spotkanie ze Słowem Bożym. Bądź wierny codziennemu rozważaniu Pisma Świętego. Doświadczenie wielu osób mówi, że najlepszą porą na spotkanie ze Słowem Bożym jest poranek, przed podjęciem codziennych obowiązków.

*  *  *

Cykl tekstów "Jak czytać Pismo Święte?" będzie publikowany w oparciu o rozważania ks. Leszka Matei. Krok po kroku poprowadzimy cię przez karty Biblii, pokazując, że jest ona zrozumiała dla każdego. Towarzyszyć ci będą ojcowie Kościoła, najlepsi nauczyciele lektury Pisma Świętego. Nauczysz się codziennej modlitwy Słowem Bożym, które ożyje w twoim sercu i życiu. Spotkasz Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie i mówi do ciebie: poznaj Mnie.

Przeczytaj także:

Ks. Leszek Mateja - doktor teologii z zakresu patrystyki, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusocicach w archidiecezji krakowskiej. Od wielu lat ze swoimi parafianami wspólnie czyta Pismo Święte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2 rzeczy, które musisz zrobić, by zrozumieć Biblię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.