28 czerwca br. obchodzono uroczystość XV rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie. Przy tej okazji warto wspomnieć o postaci o. Jana Pawła Woronicza SJ (1757 -1829) - jezuity, jednego z najwybitniejszych Polaków przełomu XVIII i XIX wieku.
Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. prał. Józef Górzyński, moderator warszawskiej Kurii Metropolitalnej, który wygłosił także słowo Boże. W koncelebrze uczestniczył proboszcz parafii w Powsinie ks. Lech Sitek oraz zaproszeni kapłani, m.in. dziekan Dekanatu Wilanowskiego i Prowincjał Barnabitów - o. Kazimierz Lorek CRSP.
o. Jan Paweł Woronicz SJ - jezuita, arcybiskup metropolita warszawski i prymas Królestwa Polskiego w latach 1828-1829, był proboszczem parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Powsinie. Z Powsina do Krakowa udał się o. Jan Paweł Woronicz w 1815 r., aby objąć tam urząd biskupa diecezjalnego.
Urodził się 3 lipca 1757 r. na Wołyniu. Po odbyciu nauk u Jezuitów wstąpił do ich zakonu. Z uwagi na kasatę zakonu przez zaborcę, ukończył Seminarium Duchowne u misjonarzy w Warszawie, przy kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Na kapłana został wyświęcony w roku 1784. Miał wówczas 26 lat.
Zanim wyjechał do Krakowa, pracował w Liwie na Podlasiu, Kazimierzu Dolnym i w Powsinie.
W Krakowie bp Woronicz był niezwykle ceniony jako twórca kultury narodowej, mecenas sztuki, poeta, wspaniały kaznodzieja i retoryk. Jego najważniejsze utwory to: "Zjawienie Emilki", "Świątynia Sybilli", "Hymn do Boga."
W 1827 r. został arcybiskupem metropolitą warszawskim i prymasem Królestwa Polskiego. 24 maja 1829 r. na Zamku Królewskim w Warszawie przewodniczył uroczystościom koronacyjnym cesarza Mikołaja I. Jak wyjaśnia historyk, w biograficznym filmie o bp Woroniczu (do obejrzenia [TUTAJ]) - nie należy obciążać bp Woronicza za udział w koronacji cara, ponieważ taka była ówczesna rzeczywistość. W filmie, na temat swego poprzednika na stolicy biskupiej w Krakowie, wypowiada się m.in. ks. kard. Franciszek Macharski.
Abp. Jan Paweł Woronicz zmarł w grudniu 1829 r. Pochowany został w Krakowie na Wawelu. Jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną.
Więcej informacji o bp Woroniczu znajduje się [TUTAJ], natomiast po szersze informacje na temat wizerunku Matki Bożej Tęskniącej odsyłamy [TUTAJ].
Więcej na www.jezuici.pl.
Skomentuj artykuł