Co ważniejsze, wierność Bogu czy ‘ludzkiej tradycji’?
Uznać ‘pokarmy za czyste’. Jezus nie domaga się zniesienia przepisów i praw, o jakich mówi Stary Testament. To zapewne wywołało polemiki wśród apostołów i w pierwotnych wspólnotach. Przypomina jednak to, że pokusa preferowania ‘ludzkiej tradycji’ od posłuszeństwa Bożym przykazaniom jest mocna i wciąż odżywa.
Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 7,1-8a.14-15.21-23):
Z ewangelii wg św. Marka: Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I [gdy wrócą] z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych [zwyczajów], które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?» Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane:
Ten lud czci Mnie wargami,
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
Ale czci Mnie na próżno,
ucząc zasad podanych przez ludzi.
Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji».
Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym.
Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
Komentarz do ewangelii z dnia (1 września 2024 r.):
Obraz: Jezus jest w otoczeniu uczniów i tłumów, które Mu towarzyszą. Są też wokół Niego faryzeusze i przybyli z Jerozolimy uczeni w Piśmie, którzy ‘badali’ prawowierność Jego nauczania. Posłucham tego, co Pan naucza i całej dyskusji. Zwrócę uwagę na moje odczucia.
Myśl: Jezus demaskuje ‘obłudę’ faryzeuszów oskarżając ich, że ustanawiają przepisy i zmuszają do trzymania się nich, a one ogałacają i zdradzają Boże słowo. Jego słowa ukazują niedorzeczność, małostkowość i bezsens faryzejskiej mentalności, ich zobowiązań i tradycji. Jezus przeciwstawia legalizmowi faryzeuszów swoje stwierdzenie o czystych i nieczystych pokarmach, korzeniach i pochodzeniu zła. Daje swoim uczniom jasne kryterium rozeznania. Postawa faryzejska akcentuje ludzkie przepisy, odrzucające autorytet Boga. Postawa Jezusa potwierdza prymat słowa Bożego i prowadzi do nawrócenia z zatwardziałości serca.
Emocja: Uznać ‘pokarmy za czyste’. Jezus nie domaga się zniesienia przepisów i praw, o jakich mówi Stary Testament. To zapewne wywołało polemiki wśród apostołów i w pierwotnych wspólnotach. Przypomina jednak to, że pokusa preferowania ‘ludzkiej tradycji’ od posłuszeństwa Bożym przykazaniom jest mocna i wciąż odżywa.
Wezwanie: Poproszę o łaskę otwartego serca i prawego sumienia w podejściu do ‘przepisów’. Podziękuję za wolność, jaką Pan nam daje.
Uczynię jakiś gest uszanowania i ukorzenia się.
Skomentuj artykuł