Co kryje w sobie wizerunek MB z Guadalupe? [INFOGRAFIKA]

(fot. Public Domain / Wikimedia Commons)
Julia Płaneta / kw

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest wyjątkowy. Dowiedz się, co sprawia, że ten obraz uznano za cudowny oraz co symbolizują elementy obrazu.

Zobacz także co kryją oczy Matki Bożej z Guadalupe? >>

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co kryje w sobie wizerunek MB z Guadalupe? [INFOGRAFIKA]
Komentarze (2)
12 grudnia 2017, 10:13
Przeanalizujmy wydarzenia związane z objawieniem i opis postaci. 1. Góra Tepeyac to od wieków święta góra Azteków, na której czczono boginię-matkę Ziemię, zwaną Tonantzin, co można przetłumaczyć jako “Matka Bogów” lub “Nasza Matka”. Nazywano ją też Cihuacoatl - Coatlicue “Małżonką Węża”. Aztecka bogini ziemi, śmierci i życia Coatlicue, była boginią-dziewicą, matką boga Azteków Quetzalcoatl’a, „Pierzastego Węża”. 2. Nazwa „Matka Boża z Guadalupe” pochodzi prawdopodobnie od określenia coatlaxopueh, które oznacza "kogoś kto depcze węża". 3. W 1521 roku Hernán Cortés wraz ze swoimi żołnierzami ostatecznie pokonuje Imperium Azteckie. 4. 9 grudnia 1531 roku w okolicach wzgórza Tepeyac (10 lat po podboju) Indianinowi Juanowi Diego objawia się „Matka Boska”. Miejscowy biskup nie specjalnie od razu uwierzył i zażądał dowodu na potwierdzenie prawdziwości jego słów. 10 grudnia Juan Diego na polecenie zjawy zbiera na wzgórzu kwiaty i stawia się przed obliczem biskupa z naręczem kwiatów zawiniętych we własny płaszcz.
12 grudnia 2017, 10:15
5. Co widzi biskup Juan de Zumárraga? Widzi obraz namalowany w stylu hiszpańskim. Ale Indianie od razu zrozumieli i zdołali odczytać przekaz. Dla nich wizerunek był czytelny i nie wymagał interpretacji. Był namalowany zgodnie z kodeksem Azteckim. Poprzez glify, znaki, kolory i symbole ich kultury, zawarte były mity kosmogoniczne i teogoniczne. Różowa tunika odczytuje się świt słońca, jest kolorem Tonatiuh albo też zwanym inaczej Yestlaquenqui Boga-Słońca. To kolor krwi, która codziennie była ofiarowana przez Azteków, aby podtrzymać Słońce przy życiu, i tak oto utrzymać wszystkie istoty żywe. Promienie słoneczne, które ją otaczają, wskazują, że „Szlachetna Pani” za przyczyną Słońca jest w ciąży. Czarny pas, który w kulturze Azteckiej był używany przez kobiety jako znak bycia przy nadziei, a sposób jego zawiązania ma postać krzyża indiańskiego quincuncio, który dla Azteków znaczył spotkanie drogi ludzi i drogi bogów. Znaku nahui ollín, czyli kwiatów jaśminu obecnych na tunice są symbolem świata będącego w nieustannym ruchu … itd. 6. Co mówi. Przedstawia się następująco: „Jestem twoją Matką i wszystkich ludzi, którzy na tej ziemi jesteście jedno plemię Azteckie  i pozostałych plemion ludzkich”. To góra Tepeyac – od wieków własność Tonantzin „Matki Bogów”. Kto zatem objawił się Juanowi Diego?