Dlaczego w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej?

(fot. shutterstock.com)
abp Grzegorz Ryś / KAI / ml

Wielki Piątek jest takim dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. Abp Grzegorz Ryś tłumaczy, co oznaczają wszystkie symbole tego dnia i dlaczego krzyż jest jego centralnym miejscem.

W Wielki Piątek wieczór naszym najważniejszym aktem jest adoracja Krzyża. Przy tej adoracji pomagamy sobie wieloma znakami. Do adoracji Krzyża powinniśmy zdjąć buty, bo dotykamy największej świętości - miejsca w którym znajduje się Krzyż. To miejsce jest miejscem świętym - wyjaśnia wielkopiątkowe obrzędy abp Ryś.

"Chrzcielnica, paschał, krzyż i misa do obmywania nóg - abp Grzegorz Ryś prowadzi nas przez krakowski kościół Mariacki. Od zabytkowej chrzcielnicy, w której sam, 50 lat temu, został ochrzczony, pod krzyż dłuta Wita Stwosza, a na koniec do zakrystii, gdzie pokazuje srebrną misę służącą do obrzędu mandatum. Objaśnia sens każdego z symboli Triduum Paschalnego".

DEON.PL POLECA

Jak przebiegają uroczystości Wielkiego Piątku?

Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Przy dźwięku kołatek, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, gdzie odbywa się adoracja w ciszy. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godz. 15.00, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu. Wiernych obowiązuje post ścisły.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej?
Komentarze (1)
25 marca 2016, 15:32
Przepraszam, ale w tytule artykułu jest błąd, ponieważ w Kościele nie sprawuje się Mszy Świętej w dwa dni w wielki piątek i wielką sobotę. Msza Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielką Sobotę oprócz Liturgii Godzin Kościół nie sprawuje żadnej liturgii z tego powodu, że trwa przy grobie Pana Jezusa i oczekuje na zmartwychwstanie.