Dlaczego w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej?

Dlaczego w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej?
(fot. shutterstock.com)
abp Grzegorz Ryś / KAI / ml

Wielki Piątek jest takim dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. Abp Grzegorz Ryś tłumaczy, co oznaczają wszystkie symbole tego dnia i dlaczego krzyż jest jego centralnym miejscem.

W Wielki Piątek wieczór naszym najważniejszym aktem jest adoracja Krzyża. Przy tej adoracji pomagamy sobie wieloma znakami. Do adoracji Krzyża powinniśmy zdjąć buty, bo dotykamy największej świętości - miejsca w którym znajduje się Krzyż. To miejsce jest miejscem świętym - wyjaśnia wielkopiątkowe obrzędy abp Ryś.

DEON.PL POLECA
"Chrzcielnica, paschał, krzyż i misa do obmywania nóg - abp Grzegorz Ryś prowadzi nas przez krakowski kościół Mariacki. Od zabytkowej chrzcielnicy, w której sam, 50 lat temu, został ochrzczony, pod krzyż dłuta Wita Stwosza, a na koniec do zakrystii, gdzie pokazuje srebrną misę służącą do obrzędu mandatum. Objaśnia sens każdego z symboli Triduum Paschalnego".

DEON.PL POLECA

Jak przebiegają uroczystości Wielkiego Piątku? 

Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Przy dźwięku kołatek, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, gdzie odbywa się adoracja w ciszy. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godz. 15.00, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu. Wiernych obowiązuje post ścisły.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Dlaczego w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.