Bp Ryś: niech Droga Krzyżowa będzie drogą wiary
Pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia odbyła się w niedzielę wieczorem jubileuszowa X Nowohucka Droga Krzyżowa. Uczestnicy nabożeństwa przeszli od pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia do Opactwa Cystersów w Mogile.
Uczestniczący w nabożeństwie podkreślali, że możliwość przejścia z krzyżem Chrystusa po nowohuckich ulicach jest niezwykle ważna. - Pamiętam te czasy, kiedy tutaj walczono o krzyż, o wiarę - byłam wtedy małą dziewczynką. Chciano wykorzenić krzyż z serc mieszkańców Huty. A teraz - widać wielkie zwycięstwo Boga, kiedy tylu ludzi przychodzi modlić się Drogą Krzyżową - powiedziała Dorota Włodek. - To wspaniałe doświadczenie wspólnoty - że jednak ten Bóg tu jest i będzie i nikt mu się przeszkodził - dodała Maria Pulik.
- Prosimy Cię byś do nas jeszcze raz przemówił w tym Wielkim Poście znakiem Swojej Męki. Chcemy na to szczególne Twoje słowo, jakim jest Droga Krzyżowa, szukać odpowiedzi wiary. Prosimy by ta Droga Krzyżowa była drogą wiary - powiedział rozpoczynając nabożeństwo biskup Grzegorz Ryś.
Motywem przewodnim rozważań prowadzonych przez hierarchę był Psalm 51. W trakcie kolejnych stacji poruszono tematy m.in. zaufania w sprawiedliwy osąd Boży mimo niesprawiedliwych wyroków ludzkich, odkrycia istoty miłości w samym środku udręczenia, zrozumienia, że nie da się przeliczyć miłości do Boga na jakąkolwiek korzyść czy poszukiwania prawdziwego obrazu Boga, bez fałszywych projekcji, które tworzy człowiek.
- Chcę się uczyć od Ciebie ufności i rozumienia zbawienia - że Ty jesteś Bogiem, który nie zawsze usuwa każde zło sprzed moich stóp. Nie zabierasz krzyża z mojego życia, ale wtedy, kiedy krzyż przychodzi, natychmiast się objawiasz jako Bóg mocny, z którym mogę przejść każdą Krzyżową Drogę - brzmiał fragment rozważania podczas II stacji.
- Ta Droga jest ważna, bo Nowa Huta miała być miastem bez Boga, a tak nie jest. To, że co roku jest nas coraz więcej świadczy o tym, że jest to istotne i przynosi wyjątkowe zjednoczenie w wierze - podsumowała wydarzenie Aleksandra Urzędowska, która Nowohucką Drogę Krzyżową organizuje od samego początku.
- Wysiłek dla krzyża jest bardzo symboliczny w tej części miasta. Dzisiejsze wędrowanie to okazja do dawania świadectwa - przejdziemy na przykład aleją Solidarności, którą kiedyś szły manifestacje robotników. My także tam idziemy, niosąc krzyż jako sztandar zwycięstwa - ocenił o. Wincenty Zakrzewski, kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.
Uczestnicy X Nowohuckiej Drogi Krzyżowej nieśli Krzyż Mogilski. Z racji trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia nabożeństwo zakończyło się przejściem przez Bramę Miłosierdzia w bazylice Opactwa Cystersów w Mogile. Nowohucka Droga Krzyżowa była transmitowana na żywo przez Radio nowohuckie.PL oraz Radio AIN KARIM.
Skomentuj artykuł