Dzielna 18-latka pokonała w debacie największe umysły

(fot. shutterstock.com / sz)

Spotkała ją jedna z najcięższych męczeńskich śmierci. Cierpiała do tego stopnia, że z nieba stąpił sam anioł, aby przeszkodzić w torturach. Jej wstawiennictwo Kościół oficjalnie uznał za wyjątkowo skuteczne.

Mowa oczywiście o św. Katarzynie z Aleksandrii, której sława w dawnych wiekach była naprawdę ogromna. Do dzisiaj zresztą należy ona do grona ważniejszych świętych. Urodziła się ok 282 roku. Według legendy miała królewskie pochodzenie, na pewno zaś wiadomo, że była wysoko urodzona. Jako jedna z nielicznych kobiet była też znakomicie wykształcona. Zabiegali o nią wszyscy znaczący mężczyźni, ona jednak odrzucała ich zaloty, gdyż złożyła śluby czystości.

Pod koniec III wieku miały miejsce straszliwe prześladowania chrześcijan. Cesarz Dioklecjan dążył do całkowitego ich unicestwienia i oczyszczenia cesarstwa z wyznawców Jezusa. Pogłoski urażonych adoratorów doprowadziły do ujawnienia, że Katarzyna jest chrześcijanką.

DEON.PL POLECA

Katarzynę pojmano. Z racji tego, że była córką znaczącego polityka, nalegano, aby wyrzekła się publicznie Jezusa i oddała hołd rzymskim bogom, co miało być przykładem dla wielu innych. Katarzyna odmówiła i publicznie orzekła, że Jezus jest jedynym Bogiem. Pewność z jaką to powiedziała, rozwścieczyła cesarza do tego stopnia, że wystawił ją do publicznej debaty z największymi umysłami ówczesnego cesarstwa. Zadanie było jedno: publicznie ją ośmieszyć i zakpić z wiary, udowadniając kłamstwo. Dzielna 18-latka pokonała w debacie wszystkich swoich konkurentów. Posługiwała się argumentami tak biegle, że wiele osób po usłyszeniu jej zdania nawróciło się na chrześcijaństwo.

Katarzynę poddano natomiast torturom. Była biczowana do utraty przytomności za pomocą wołowych żył, łamano jej kości młotami, głodzono i podtruwano. Ostatecznie chciano ją zgładzić w męczarniach na tzw. kole, które służyło do miażdzenia ciała. Wtedy z nieba zstąpił anioł, który zniszczył narzędzie tortury. Wielu żołnierzy, którzy to widzieli również się nawrócili. Niestety cesarz nie dał wiary ich świadectwu. Kazał natychmiastowo ściąć młodą dziewczynę, której męczeństwo przysparzało mu i tak więcej problemów.

Katarzyna momentalnie została otoczona czcią całego Kościoła. O jej późniejsze relikwie toczono nawet boje. Kościół włączył ją w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, których wstawiennictwo uznał za wyjątkowo skuteczne przed Bogiem. Kult tej odważnej kobiety trwa do dzisiaj.

Pomódl się do Boga za jej wstawiennictwem o odwagę w wierze:

Święta Katarzyno odznaczająca się głęboką wiarą, męstwem i bezgraniczną miłością do Boga! Bądź dla mnie wzorem chrześcijańskiego życia. Uproś mi łaskę męstwa w wyznawaniu wiary. Pomóż mi żyć według Bożych przykazań. Wstawiaj się za mną, bym pozostał wierny wierze. Uproś mi u Boga serce wrażliwe na chwałę Bożą i potrzeby bliźnich. Amen.

- Święta Katarzyno, módl się za nami!

Dziennikarz, reporter, autor książek. Specjalista ds. social mediów i PR. Interesuje się tematami społecznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzielna 18-latka pokonała w debacie największe umysły
Komentarze (6)
TM
Trash Man
26 listopada 2023, 18:29
Co za straszni ludzie w tej Aleksandrii? Najpierw Katarzyna, później Hypatia? Dlaczego mądrych ludzi tak tam prześladowali?
MM
Marek Matczuk
12 listopada 2021, 16:58
"pokonała w debacie wszystkich swoich konkurentów" Było jakieś głosowanie czy może był jakiś arbiter który tak osądził? Cosik mi się zdaje, że to relacja ze strony wyznawców która ma się tak jak ogłoszenie przez Korwinistów zwycięstwa Korwina w dyskusji z teorią globalnego ocieplenia. LOL Szkoda, że dziś ten anioł tak chyżo nie zstępuje aby ratować chociażby uchodźców na granicy.
NG
~Niedzielny Gość
12 listopada 2021, 11:03
Ale bujdy. Dlaczego ten anioł nie zniszczył np. obozów koncentracyjnych?
~Joanna Żurek
26 listopada 2023, 12:07
Żebyś zaczął szukać odpowiedzi. Pierwsza podpowiedź jest taka, że Bóg nikogo do niczego nie zmusza. Druga jest taka, że jeśli Bóg cię czymś obdarza to na zawsze: jak dał człowiekowi wolną wolę, to mu jej nie odbiera. Ludzie mogą więc według własnego wyboru wyrządzać innym albo zło albo dobro. Bóg może się wtrącić w sposób cudowny ratując kogoś z opresji albo w taki sposób, że tego wcale nie widać z boku - przecież Katarzyna została ostatecznie ścięta. Bogu jednak nigdy nie jest obojętne co nas spotyka ani co wyprawiamy. Gdyby jednak chciał wciąż interweniować to nie robiłby nic innego tylko spuszczał pioruny, w efekcie odbierając nam prawo wyboru. Patrz na koniec. Katarzyna jest świętą a Dioklecjan skończył w warzywniku, gdzie sam siebie odesłał. Kto wygrał? Dioklecjan zabił Katarzynę, bo nienawidził tego kim była w jego oczach. Hitler niczym się od niego nie różnił, tylko zaszedł w nienawiści jeszcze dalej niż Dioklecjan i jeszcze gorzej niż Dioklecjan zakończył swoje życie.
LL
~Lidia Lachowicz
29 kwietnia 2021, 18:33
Św. Katarzyna Aleksandryjska jest patronką kościoła w Krokowej na Pomorzu. W texasie odpustu 25 listopada śpiewaliśmy "Cześć oddawajmy Świętej Katarzynie, której po całym świecie imię słynie. Czyni ją sławną okrutne męczeństwo, sławy dodaje nauka, panieństwo"
KJ
k jar
25 listopada 2017, 10:25
Jej relikwie spoczywają w klasztorze na Synaju w Egipcie.Co ciekawe:czcą ją nie tylko chrześcijanie obrządku wschodniego i łacińskiego,ale także egipscy muzułmanie,gdyż jej przypisują wypowiedzenie pierwszych słów wyznania wiary islamskiej: nie ma Boga ponad jedynego Boga (w teologii islamu wypowiedziała je Asija córka faraona,która stała się matką Mojżesza).Katarzyna uważana jest tam za tożsamą Asiji. Kult św. Katarzyny w Polsce datuje się już na XI wiek,czyli okres naszej chrystianizacji. Właśnie za pośrednictwem arabskich kupców trafiła w Góry Świętokrzyskie drewniana figurka świętej przywieziona wg tradycji z Afryki. Po zniszczeniu pogańskiej świątyni związanej z obrzędami szamańskimi wzniesiono kościół ku jej czci i wniesiono tam figurkę świętej. Dziś św. Katarzyna u podnożą Łysicy jest głównym miejscem jej kultu w Polsce.Z miejscowości można dojść do najstarszego sanktuarium w Polsce tj. klasztoru benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu (dziś urzędują tam oblaci).