Dzielna 18-latka pokonała w debacie największe umysły

Dzielna 18-latka pokonała w debacie największe umysły
(fot. shutterstock.com / sz)

Spotkała ją jedna z najcięższych męczeńskich śmierci. Cierpiała do tego stopnia, że z nieba stąpił sam anioł, aby przeszkodzić w torturach. Jej wstawiennictwo Kościół oficjalnie uznał za wyjątkowo skuteczne.

Mowa oczywiście o św. Katarzynie z Aleksandrii, której sława w dawnych wiekach była naprawdę ogromna. Do dzisiaj zresztą należy ona do grona ważniejszych świętych. Urodziła się ok 282 roku. Według legendy miała królewskie pochodzenie, na pewno zaś wiadomo, że była wysoko urodzona. Jako jedna z nielicznych kobiet była też znakomicie wykształcona. Zabiegali o nią wszyscy znaczący mężczyźni, ona jednak odrzucała ich zaloty, gdyż złożyła śluby czystości.

Pod koniec III wieku miały miejsce straszliwe prześladowania chrześcijan. Cesarz Dioklecjan dążył do całkowitego ich unicestwienia i oczyszczenia cesarstwa z wyznawców Jezusa. Pogłoski urażonych adoratorów doprowadziły do ujawnienia, że Katarzyna jest chrześcijanką.

Katarzynę pojmano. Z racji tego, że była córką znaczącego polityka, nalegano, aby wyrzekła się publicznie Jezusa i oddała hołd rzymskim bogom, co miało być przykładem dla wielu innych. Katarzyna odmówiła i publicznie orzekła, że Jezus jest jedynym Bogiem. Pewność z jaką to powiedziała, rozwścieczyła cesarza do tego stopnia, że wystawił ją do publicznej debaty z największymi umysłami ówczesnego cesarstwa. Zadanie było jedno: publicznie ją ośmieszyć i zakpić z wiary, udowadniając kłamstwo. Dzielna 18-latka pokonała w debacie wszystkich swoich konkurentów. Posługiwała się argumentami tak biegle, że wiele osób po usłyszeniu jej zdania nawróciło się na chrześcijaństwo.

DEON.PL POLECA

Katarzynę poddano natomiast torturom. Była biczowana do utraty przytomności za pomocą wołowych żył, łamano jej kości młotami, głodzono i podtruwano. Ostatecznie chciano ją zgładzić w męczarniach na tzw. kole, które służyło do miażdzenia ciała. Wtedy z nieba zstąpił anioł, który zniszczył narzędzie tortury. Wielu żołnierzy, którzy to widzieli również się nawrócili. Niestety cesarz nie dał wiary ich świadectwu. Kazał natychmiastowo ściąć młodą dziewczynę, której męczeństwo przysparzało mu i tak więcej problemów.

Katarzyna momentalnie została otoczona czcią całego Kościoła. O jej późniejsze relikwie toczono nawet boje. Kościół włączył ją w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, których wstawiennictwo uznał za wyjątkowo skuteczne przed Bogiem. Kult tej odważnej kobiety trwa do dzisiaj.

Pomódl się do Boga za jej wstawiennictwem o odwagę w wierze:

Święta Katarzyno odznaczająca się głęboką wiarą, męstwem i bezgraniczną miłością do Boga! Bądź dla mnie wzorem chrześcijańskiego życia. Uproś mi łaskę męstwa w wyznawaniu wiary. Pomóż mi żyć według Bożych przykazań. Wstawiaj się za mną, bym pozostał wierny wierze. Uproś mi u Boga serce wrażliwe na chwałę Bożą i potrzeby bliźnich. Amen.

 - Święta Katarzyno, módl się za nami!

Dziennikarz, reporter, autor książek. Specjalista ds. social mediów i PR. Interesuje się tematami społecznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Dzielna 18-latka pokonała w debacie największe umysły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.