Gromnica. Świeca od zadań specjalnych

fot. Claudia Ramírez / Unsplash

Gromnica czyli "świeca od gromów". Już sama jej nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z wyjątkową świecą. W świetle gromnicy nasi przodkowie widzieli ostatni ratunek przed śmiercią, a ustawiona w oknie podczas burzy miała zapewnić ochronę przed niszczącymi siłami natury. Co symbolizuje płomień gromnicy i skąd wzięło się święto Matki Bożej Gromnicznej?

Prawdziwa gromnica wykonana była z pszczelego wosku i znajdowała się w każdym chrześcijańskim domu. Wiele rodzin do dzisiaj "używa" gromnicy, a jej światło rozpala w sercach nadzieję. Gromnica ma również swoje "święto", które nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nie bez powodu jest ono obchodzone 2 lutego, gdy w liturgii Kościoła wspominamy Ofiarowanie Pańskie - dzień, w którym Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni w Jerozolimie. Choć Rodzice Jezusa, zgodnie z prawem mojżeszowym, ofiarowali Dzieciątko Bogu, ukazali Je również światu. Symeon i Anna, którzy byli świadkami Ofiarowania Pańskiego, rozpoznali w Jezusie Zbawiciela świata. Ich postawa jest zachętą dla nas, a płomień gromnicy - symbolem Jezusa Chrystusa, przyniesionego przez Maryję. Właśnie dlatego gromnica jest tak bardzo kojarzona z Matką Bożą.

Związek z Jezusem i Maryją to jednak nie jedyne znaczenie "świecy od zadań specjalnych". Gromnica tak mocno wpisała się w ludowy folklor, że nie da się mówić o niej w oderwaniu od tradycji. Oto 5 najważniejszych informacji, które warto wiedzieć o gromnicy:

1. Gromnica - symbol zwycięstwa nad złem i szatanem

Symbolizujące Jezusa Chrystusa światło gromnicy, to również znak ochrony przed złem i szatanem, który chce zguby człowieka. Światło rozprasza mrok, podobnie jak Jezus Chrystus zbawia człowieka i uwalnia go od grzechu i śmierci.

DEON.PL POLECA


2. "Towarzyszka" człowieka

Gromnica od wieków towarzyszyła człowiekowi w najważniejszych momentach jego życia - podczas chrztu, pierwszej komunii, a także w momencie śmierci. Dziś zwyczaj ten zanika, a rodzice chrzestni i dzieci pierwszokomunijne trzymają w rękach białe świece, które nie mają nic wspólnego z gromnicami. Mimo to, w wielu regionach Polski, gromnica była stałym elementem "wyposażenia" każdego chrześcijańskiego domu.

Gromnica nie bez powodu kojarzy się ze śmiercią, szczególnym i często najtrudniejszym momentem w życiu człowieka. Zwyczaj wkładania gromnicy w dłonie zmarłego (świeca często była przytrzymywana przez osoby czuwające przy umierającym) stał się popularny w wielu rejonach Polski.

3. Część ludowej tradycji

Nie ma drugiej świecy, która byłaby tak mocno związana z ludową tradycją i obrzędowością. Ponieważ gromnica była symbolem ochrony przed złem i szatanem, wykorzystywana była niemal we wszystkich przestrzeniach życia. Zgodnie z ludowymi zwyczajami pokruszone kawałki gromnic zakopywano w miedzach, aby chronić gospodarstwo. Od gromnicy odpalano ogień w kuchni oraz lampę oliwną, która płonęła przed świętymi obrazami. Wdychano dym gromnicy z nadzieją uwolnienia się od chorób zębów i gardła. Wosk gromnicy umieszczano między belkami nowego domu, a trzaski płonącej gromnicy miały zwiastować burzliwe lato.

To tylko niektóre ze zwyczajów związanych z gromnicą. Ich ilość i różnorodność są ogromne.

4. Ochrona przed burzą

To chyba najbardziej znane "zastosowanie" gromnicy. Już sama jej nazwa wskazuje, że świeca ta ma wiele wspólnego z siłami przyrody. Osoby, które wychowały się na wsi, zapewne wciąż pamiętają rodziców lub dziadków, którzy w czasie burzy zapalali gromnicę i ustawiali ją w oknie. Gromnica miała "strzec" nie tylko przed piorunami ale również gradobiciem, powodzią i silnym wiatrem - wszystkim, co groziło człowiekowi ze strony przyrody.

5. Ochrona przed drapieżnikami

Kolejnym "zastosowaniem" gromnicy, które zakorzeniło się w polskiej tradycji jest używanie jej do ochrony przed drapieżnikami, szczególnie wilkami, które w czasie zimowych nocy atakowały zwierzęta i ludzi. Z wiarą w odstraszające drapieżniki działanie gromnicy wiąże się legenda o Maryi, która spotkała w lesie wygłodniałego wilka. Oto fragment legendy:

W zimną noc lutego za Marią Panną skradał się wilk. Tego wilka szukali chłopi, aby go zabić. Spotkaną na drodze Maryję chłopi zapytali, czy nie widziała wilka. Odpowiedziała, że nie widziała, i nie wydała wilka. Potem Matka Boża powiedziała, aby szukali wilka we własnych sercach, i odesłała ich do domu. Gdy po tych słowach chłopi odeszli, spod jej płaszcza wysunęła się głowa wilka. Maryja skarciła go, ale nie była w stanie wydać wilka, gdyż jego cierpienie wzruszyło Jej serce.

***

Gromnica to wyjątkowa świeca. Jej płomień od wieków symbolizuje Jezusa, który zwyciężył śmierć i pokonał szatana, a także Maryję - Matkę Boga i wszystkich ludzi. Chociaż z gromnicą związanych jest wiele zwyczajów, które mogą dzisiaj wydawać się dziwne lub wręcz magiczne, w nadziei płynącej z zapalonej gromnicy jest ukryta głębia. Blask świec od zawsze rozpraszał ciemność. Niech światło Jezusa Chrystusa, jego zbawczej mocy i zwycięstwa nad szatanem i śmiercią, towarzyszy nam jak najczęściej.

Dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Laureat Pierwszej Nagrody im. Stefana Żeromskiego w 30. edycji Konkursu Nagrody SDP przyznawanej za publikacje o tematyce społecznej. Autor książki "Bóg odrzuconych. Rozmowy o Kościele, wykluczeniu i pokonywaniu barier". Od 10 lat redaktor DEON.pl. Interesuje się historią, psychologią i duchowością. Lubi wędrować po górach i szukać wokół śladów obecności Boga. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży oraz internetowy modlitewnik do św. Józefa. Można go śledzić na Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gromnica. Świeca od zadań specjalnych
Komentarze (1)
JK
~Jan Kowalski
2 lutego 2022, 11:30
Dzięki za poruszony temat. Warto, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, kiedy wielu ludzi zdaje się zapominać, że obok nas istnieje równolegle inna, niematerialna rzeczywistość - wprawdzie rzadko dostępna dla zmysłów, ale nie mniej ważna. O ile nie najważniejsza...