Jaka modlitwa w chwilach smutku?
Musimy nauczyć się rozeznawać w sobie pocieszenie lub strapienie, ponieważ w wypadku jednego bądź drugiego postępujemy odmiennie.
Jest rzeczą naturalną, że życiu duchowemu towarzyszą nie tylko chwile duchowego pocieszenia, ale i strapienia. Na chwile pocieszenia i strapienia Ignacy udziela nam następujących, praktycznych porad:
Będący w okresie pocieszenia niech myśli o tym, jak się zachowa w strapieniu, które potem przyjdzie, i niech już teraz nabiera nowych sił na tę [przyszłą] porę (ĆD 323).
I przeciwnie, ten, co jest w okresie strapienia, niech myśli, że wiele może z łaską wystarczającą do stawiania oporu wszystkim swoim nieprzyjaciołom, czerpiąc siły w Stwórcy i Panu swoim (ĆD 324).
Innymi słowy, należy przechowywać w pamięci pocieszenia, by - gdy pojawi się strapienie - zmniejszyć prawdopodobieństwo pogrążenia się w zwątpieniu, zniechęceniu i zamęcie. Będziesz wówczas pamiętać, że Bóg jest wierny i cię nie opuści. Gdy nie ma w tobie dobrych uczuć towarzyszących często pocieszeniu, postanów, że będziesz myśleć o pocieszeniach z przeszłości i przypominać je sobie, antycypując w ten sposób z nadzieją pocieszenie, które z pewnością znowu się pojawi, pod warunkiem, że się na nie otworzysz.
Pocieszenie to dar. I dlatego Ignacy tak nam radzi w swoich regułach rozeznawania poruszeń w duszy: "Będący w okresie pocieszenia, niech się stara upokorzyć" (ĆD 324). Łaska jest działaniem Boga, nie naszym. Nie możemy jej wymusić ani udawać, że ją posiadamy. I dlatego w chwilach pocieszenia dziękujemy Bogu za dar Jego obecności i otuchy.
* * *
Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl
Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ
* * *
Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ
Skomentuj artykuł