Kiedy niewiedza jest grzechem? Ile musi wiedzieć katolik?

Kiedy niewiedza jest grzechem? Ile musi wiedzieć katolik?
Fot. Depositphotos.com
Bez sloganu / YouTube / mł

Czym jest ignorancja zawiniona? Kiedy osoba wierząca grzeszy ze względu na swoją niewiedzę? Ten nie dla wszystkich oczywisty temat poruszają w nowym odcinku vloga franciszkanie z kanału "Bez sloganu".

Ignorancja zawiniona to inaczej zawiniona niewiedza. Mówi się o niej, kiedy człowiek wierzący ponosi winę za jakiś grzech właśnie ze względu na swoją niewiedzę. - Co prawda nieświadomy nie grzeszy, ale czy możesz być ciągle nieświadomy? - pytają franciszkanie, o. Leonard Bielecki i o. Franciszek Chodkowski. 

Czy niewiedza może obciążyć sumienie?

- Jestem odpowiedzialny za swój potencjał intelektualny, za rozum. Niektórzy przeciwstawiają wiarę i rozum,  a przecież my w naszej wierze bardzo wiele korzystamy z rozumu, bo jesteśmy stworzeni jako istoty rozumne i Bóg chce, żebyśmy używali rozumu. Do tego stopnia, że niewiedza jest winą, obciążeniem dla sumienia - mówi  o Bielecki.

Dlatego, kiedy chrześcijanin zaniedbuje swój rozwój duchowy i formację sumienia - ignorancja jest jego winą. Nie chodzi jednak o to, żeby być z całą wiedzą na bieżąco, ale by zatroszczyć się o swoje życie i sumienie w obszarach, w których mamy wątpliwości, jak postąpić, czujemy niejasność w sprawach dotyczących naszego życia, naszych relacji - wyjaśniają franciszkanie. 

DEON.PL POLECA

Jaka wiedza wystarczy, by nie grzeszyć?

Jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Przy wyjeździe za granicę musimy się zorientować, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w kraju, po którym będziemy się poruszać. Gdy zmienia się nasza sytuacja życiowa, dowiadujemy się, z czym się wiążą nowe zadania, obowiązki. Podobnie jest w życiu duchowym.

- Mamy obowiązek rozwoju naszej wiary, czytania tego, co nas do rozwoju wiary prowadzi i sprawia, że jesteśmy coraz bardzie świadomie wierzący - mówi o. Bielecki. 

Jakie jest jednak minimum, które człowiek wierzący powinien znać? Ile wiedzy i na jaki temat wystarczy? Skąd ją brać?

Posłuchaj nagrania: 

Źródło: Bez sloganu / Youtube.com 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Wacław Królikowski SJ

Dzisiaj szczególnie potrzebna stała się postawa rozeznawania. Jesteśmy obdarzeni wolnością Jezusa Chrystusa, ale On nas wzywa do badania tego, co jest w nas – pragnień, niepokojów, lęków, oczekiwań – i tego, co dzieje się poza...

Skomentuj artykuł

Kiedy niewiedza jest grzechem? Ile musi wiedzieć katolik?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.