Dwa warunki udanej modlitwy. Bez nich nie da się dobrze pomodlić
Bez boskiego Ty nie ma modlitwy, bo człowiek nie ucieka w pustkę, nie rozmywa się w nicości. Ale modlitwy nie ma też bez my, bo nie stajemy przed Ojcem samotni, ale zawsze razem z Jezusem i braćmi.
Czytanie na dziś (11 października 2023)
Z Ewangelii wg św. Łukasza:
Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy się modlicie, mówcie:
Ojcze, niech się święci Twoje imię;
niech przyjdzie Twoje królestwo!
Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień
i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawini;
i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».
Komentarz do Ewangelii (Łk 11,1-4)
Obraz: Jesteśmy razem z Jezusem i uczniami w jakimś miejscu. To jest zwykła przestrzeń mojej modlitwy. Zobaczę ją oczyma wyobraźni. Wczuję się w pragnienia uczniów, aby umieć modlić się. Posłucham tego, co mówi Jezus.
Myśl: Jezus uczy swoich uczniów modlitwy. Najpierw przykładem, kiedy Go widzą modlącego się, ale też słowem. Dla Niego modlitwa jest dialogiem człowieka z Bogiem. Bez boskiego Ty nie ma modlitwy, bo człowiek nie ucieka w pustkę, nie rozmywa się w nicości. Ale modlitwy nie ma też bez my, bo nie stajemy przed Ojcem samotni, ale zawsze razem z Jezusem i braćmi. Jeśli nie kocham braci, nie umiem im przebaczyć, nie stanę przed Ojcem i nie przyjmę Jego miłości i przebaczenia.
Emocja: „Naucz nas modlić się”. Jest to prośba jednego, nieokreślonego, czyli każdego z uczniów. Modlitwa dla chrześcijanina to uczestniczenie w dialogu Jezusa z Ojcem, to otwarcie na Ducha. Jak powie św. Augustyn: „kto się nauczył modlić, nauczył się żyć”.
Wezwanie: Poproszę o łaskę dobrej i szczerej modlitwy. Podziękuję za chwile spotkania, obecności, bliskości, jakich doświadczyłem na modlitwie. W duchu wiary, medytatywnie odmówię: Ojcze nasz…
Skomentuj artykuł