Każdy wierzący jest apostołem
Czasami myślimy, że tylko niektórzy, specjalnie przeznaczeni do ewangelizowania, są odpowiedzialni za głoszenie słowa. Nic bardziej mylnego. Każdy wierzący jest apostołem, a jego milczenie jest antyświadectwem i szkodą dla wspólnoty.
Czytania dnia: Prz 3,27-35; Łk 8,16-18
Z Ewangelii wg św. Łukasza:
Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma».
Papież Franciszek zachęca, by komentarze do Ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.
Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę lampę, która oświeca wszystko wokół. Przeznaczeniem lampy jako źródła światła jest umożliwienie widzenia, ujawnianie rzeczy, pokazywanie ich prawdziwej natury. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.
Myśl: Dzisiejszy fragment prezentuje nam kilka obrazów, które mówią o słuchaniu i głoszeniu słowa Bożego. Obraz światła lampy, które oświeca wszystko wokół często był wykorzystywany, by ukazać słowo Boga albo proroków, które pozwala zrozumieć i objaśnić rzeczywistość wokół nas. Dlatego Łukasz podkreśla nastawienie – „uważajcie, jak słuchacie”. Uważność i przylgnięcie decydują o skuteczności słuchania. Daru nie wolno zaniedbywać. Otrzymujemy go po to, by dzielić się słowem Boga, ewangelią, orędziem zbawienia.
Emocja: Antyświadectwo słuchaczy Słowa. Czasami myślimy, że tylko niektórzy, specjalnie przeznaczeni do ewangelizowania, są odpowiedzialni za głoszenie słowa. Nic bardziej mylnego. Każdy wierzący jest apostołem, a jego milczenie jest antyświadectwem i szkodą dla wspólnoty.
Wezwanie: Poproszę o łaskę odwagi w dzieleniu się doświadczeniem wiary, głoszeniem słowa. Podziękuję Kościołowi i wspólnocie za dar słowa, które otrzymałem i rozwijam.
Zaplanuję sobie czas na systematyczną lekturę Pisma św., ziarna Słowa.
Skomentuj artykuł