Wiara to nie tylko łaska - Łk 8, 4-15

(fot. rosemary* / Foter / CC BY-NC-ND)

Gdy zebrał się wielki tłum i z miast przychodzili do Jezusa, rzekł w przypowieści: "Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

Inne padło na skałę i gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny".

Przy tych słowach wołał: "Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha". Wtedy pytali Go Jego uczniowie, co znaczy ta przypowieść.

On rzekł: "Wam dano poznać tajemnice królestwa Bożego, innym zaś w przypowieściach, aby patrząc nie wiedzieli i słuchając nie rozumieli.

Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże. Tymi na drodze są ci, którzy słuchają słowa; potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, żeby nie uwierzyli i nie byli zbawieni. Na skałę pada u tych, którzy gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, lecz nie mają korzenia: wierzą do czasu, a w chwili pokusy odstępują.

To, co padło między ciernie, oznacza tych, którzy słuchają słowa, lecz potem odchodzą i przez troski, bogactwa i przyjemności życia bywają zagłuszeni i nie wydają owocu. W końcu ziarno w żyznej ziemi oznacza tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość".

Komentarz do Ewangelii

Szlachetność, dobroć i wytrwałość są cechami ludzi, których oznacza "ziarno w żyznej ziemi". Jest po prostu tak, że słowo Boże nie pasuje (nie trafia) do ludzi, którzy nie chcą być szlachetni, dobrzy i wytrwali. Jeśli chcemy "wydać plon stokrotny", to musimy zdecydować się na rozwijanie w sobie tych cech.

Wiara w Słowo Boże nie jest więc tylko sprawą łaski, ale także ukierunkowania człowieka, czyli jego woli. Ludzie często nie mają tej woli (są ukierunkowani przeciwnie niż Słowo Boże), a twierdzą, że nie mają łaski wiary. To wielkie nieporozumienie!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiara to nie tylko łaska - Łk 8, 4-15
Komentarze (6)
P
pytnia
20 września 2014, 12:03
Kto napisał powyższy komentarz do Ewangelii? Nie wierzę że o. Łusiak, albo któryś z jezuitów deonowych. Oni zawsze twierdzili, że człowiek nic nie musi robić,by zostać zbawionym, bo mają to jak w banku, gdyż Jezus wszystko załatwił za ludzi swoją śmiercią na krzyżu.
S
semantyk
20 września 2014, 09:23
Ale po co wydawać te stokrotne plony? Ksiądz Kramer twierdzi, że wszyscy juz są zbawieni. Grzegorz Kramer SJ 12:17:19 | 2014-09-15 Hejterzy są zbawieni. Na szczęście zrobił to Pan Jezus. A @strada rozwiewa wątpliwości niektórych: ~strada ~piw 16:09:22 | 2014-09-15 Tak. Właśnie tak. Pan Jezus umarł i wszystko załatwił.
TS
też semantyk
20 września 2014, 10:05
to jest tak: 1. dla kazdego jest kupiony imienny, specjalny, indywidualny bilet wstępu, ktory nie podlega zniszczeniu, kradziezy, itd. - to jest, co zostało "załatwione" 2. ten bilet lezy i czeka w skarbczyku 3. klucz od skarbczyka jest w rękach czlowieka i kazdy musi sobie sam otworzyc i swoj bilecik stamtad odebrac 4. jesli się komus nie chce, to sobie tego bileciku nie odbierze - wiec hejterzy sa zbawieni, ale jesli nie chce im sie z tego skorzystac, to nikt ich nie moze zmusic - to jest zaproszenie, a nie przymus
S
semantyk
20 września 2014, 10:24
Pełna zgoda. A zatem twierdzenie, że Jezus WSZYSTKO załatwił jest fałszywe. Załatwil połowę. Druga połowa załeży od wysiłku człowieka, bowiem  "ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują".
TS
też semantyk
20 września 2014, 10:41
Tak. Pełna zgoda.
S
semantyk
20 września 2014, 10:52
Pozostaje pytanie czy na deonie nie zostały pozamieniane role. Czy jest rzeczą owiec prostować błędne nauczanie pasterzy?