Ks. Sawielewicz: Co naprawdę motywuje cię do działania? Czy to miłość, a może lęk przed odrzuceniem, obmową, wyrzutami sumienia?

Ks. Teodor Sawielewicz. Źródło: Facebook / Teobańkologia
Facebook / mł

Pomaganie jest szlachetne, ale ważne jest, aby badać, dlaczego podejmuję się danej czynności. Może motywować mnie miłość, u podłoża może kryć się pycha i chęć okazania swoją wyższości, ale również chorobliwe wyrzuty sumienia, lęk przed odrzuceniem, czy obmową…Różne mogą być motywacje naszego działania - pisze ks. Teodor Sawielewicz.

We wpisie umieszczonym na swoim Facebookowym profilu ksiądz Sawielewicz zajął się tematem intencji, która zawsze towarzyszy naszym działaniom. To właśnie intencja sprawia, że działanie, które wydaje się na pierwszy rzut oka dobre, wcale się takie nie okaże, gdy zajrzymy głębiej - i odwrotnie.

Ważne, z jaką intencją coś czynimy

"Nasze czyny są zawsze czymś uwarunkowane. Musi być bodziec, który skłoni nas do wykonania danej czynności, dlatego powinniśmy sumiennie przypatrywać się naszym motywacjom. Nie tylko istotne jest to, co czynimy, ale ważne jest też to, z jaką intencją coś robimy" - zauważa ks. Teodor w swoim wpisie.

Jak dodaje, pomaganie jest szlachetne, ale ważne jest, aby badać, dlaczego podejmujmy się danej czynności.

DEON.PL POLECA


"Może motywować mnie miłość, u podłoża może kryć się pycha i chęć okazania swoją wyższości, ale również chorobliwe wyrzuty sumienia, lęk przed odrzuceniem, czy obmową…Różne mogą być motywacje naszego działania i dlatego winniśmy się im przypatrywać. Jest to niezwykle istotne w ocenie moralnej, ale też i w rozwoju duchowym."

"Jakie są prawdziwe powody Twojego postępowania?"

Kapłan zachęca, by przyglądać się swoim motywacjom nie tylko w relacjach i kontaktach społecznych, ale także w sferze duchowej i w przestrzeni osobistej wiary.

"Co Cię motywuję do tego, żeby się modlić? Co skłania do trwania przy Bogu? Dlaczego chciałbyś mieć/nie mieć więcej dzieci? Jaką kierujesz się intencją w odnoszeniu się do męża, w podejściu do dzieci? Co motywuje Ciebie do takiej decyzji?" - pyta w swoim wpisie ksiądz. "Chciałbym, abyś zastanowił się, jakie są prawdziwe powody Twojego postępowania. Ono często są zakryte i trzeba ich dobrze w sercu poszukać. Możliwe, że ostatnio dotyka Ciebie jakiś dylemat moralny: postąpić tak, czy inaczej, zmienić czy nie zmienić, powiedzieć czy nie powiedzieć… Postaraj się prześwietlić sprawę, która tego dotyczy, prawdziwy motyw decyzji, aby w ostatecznym rozrachunku postąpić właściwie. Prawidłowa decyzja to ta wypływająca z miłości, niewłaściwa będzie wynikała głównie ze strachu, lęku, poczucia winy, lenistwa lub chęci przyjemności." - podsumowuje kapłan.

Źródło: Facebook / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Sawielewicz: Co naprawdę motywuje cię do działania? Czy to miłość, a może lęk przed odrzuceniem, obmową, wyrzutami sumienia?
Komentarze (6)
EB
Ewa Bąkowska
18 sierpnia 2023, 08:35
Wydaje mi się, że jesteśmy na tyle skomplikowani, że jeżeli w tym całym tyglu powodów z jakich pomagamy znajdzie się chociaż cząstka tej miłości to już dobrze. A jeżeli jej brakuje oby wpisywało się to działanie w wolę Bożą.
PR
~Ppp Rrr
17 sierpnia 2023, 15:06
Kiedy czyn jest faktycznie dobry - motywacja ma drugorzędne znaczenie. Jeśli komuś pomogę, a on mi będzie sprawdzał stopień doskonałości intencji, to będzie NIEWDZIĘCZNIKIEM i więcej niczego ode mnie nie dostanie. Pozdrawiam.
PK
Paulina Kowalska
18 sierpnia 2023, 10:29
Nie chodzi żeby ktoś sprawdzał Twoja motywację, ale żebyś sam to kontrolował swoje intencje na podstawie czego można uniknąć grzechu. Jeżeli już patrzysz w perspektywie że ktoś będzie niewdziecznikiem i już nigdy więcej nie pomożesz, to już rodzi problem. Pomoc dla wdzięczności, interesowna, dla własnej chwały. Chociażby ktoś Tobie napluł w twarz po udzieleniu pomocy, to powinniśmy mimo to być gotowi by takiej osobie pomóc ponownie. Zwłaszcza w przypadkach gdzie ta osoba nie rozumie że to pomoc, np. pouczenie.
P1
~Pawel 1661
18 sierpnia 2023, 11:10
Nie chodzi o to czy Ci ktoś będzie sprawdzał tylko czy robisz to dla pokazania się innym lub oczekując przyszłych korzyści czy robisz,to z potrzeby serca
PK
Paweł Kopeć
17 sierpnia 2023, 15:00
ps. Uwaga na perfekcjonizm /grzech/; jednak najważniejsze są skutki, efekty...
PK
Paweł Kopeć
17 sierpnia 2023, 14:59
Nie kombinować.