Ks. Sawielewicz: Co naprawdę motywuje cię do działania? Czy to miłość, a może lęk przed odrzuceniem, obmową, wyrzutami sumienia?

Ks. Sawielewicz: Co naprawdę motywuje cię do działania? Czy to miłość, a może lęk przed odrzuceniem, obmową, wyrzutami sumienia?
Ks. Teodor Sawielewicz. Źródło: Facebook / Teobańkologia
Facebook / mł

Pomaganie jest szlachetne, ale ważne jest, aby badać, dlaczego podejmuję się danej czynności. Może motywować mnie miłość, u podłoża może kryć się pycha i chęć okazania swoją wyższości, ale również chorobliwe wyrzuty sumienia, lęk przed odrzuceniem, czy obmową…Różne mogą być motywacje naszego działania - pisze ks. Teodor Sawielewicz.

We wpisie umieszczonym na swoim Facebookowym profilu ksiądz Sawielewicz zajął się tematem intencji, która zawsze towarzyszy naszym działaniom. To właśnie intencja sprawia, że działanie, które wydaje się na pierwszy rzut oka dobre, wcale się takie nie okaże, gdy zajrzymy głębiej - i odwrotnie.

Ważne, z jaką intencją coś czynimy

"Nasze czyny są zawsze czymś uwarunkowane. Musi być bodziec, który skłoni nas do wykonania danej czynności, dlatego powinniśmy sumiennie przypatrywać się naszym motywacjom. Nie tylko istotne jest to, co czynimy, ale ważne jest też to, z jaką intencją coś robimy" - zauważa ks. Teodor w swoim wpisie. 

Jak dodaje, pomaganie jest szlachetne, ale ważne jest, aby badać, dlaczego podejmujmy się danej czynności.

DEON.PL POLECA

"Może motywować mnie miłość, u podłoża może kryć się pycha i chęć okazania swoją wyższości, ale również chorobliwe wyrzuty sumienia, lęk przed odrzuceniem, czy obmową…Różne mogą być motywacje naszego działania i dlatego winniśmy się im przypatrywać. Jest to niezwykle istotne w ocenie moralnej, ale też i w rozwoju duchowym."

"Jakie są prawdziwe powody Twojego postępowania?"

Kapłan zachęca, by przyglądać się swoim motywacjom nie tylko w relacjach i kontaktach społecznych, ale także w sferze duchowej i w przestrzeni osobistej wiary.

"Co Cię motywuję do tego, żeby się modlić? Co skłania do trwania przy Bogu? Dlaczego chciałbyś mieć/nie mieć więcej dzieci? Jaką kierujesz się intencją w odnoszeniu się do męża, w podejściu do dzieci? Co motywuje Ciebie do takiej decyzji?" - pyta w swoim wpisie ksiądz. "Chciałbym, abyś zastanowił się, jakie są prawdziwe powody Twojego postępowania. Ono często są zakryte i trzeba ich dobrze w sercu poszukać. Możliwe, że ostatnio dotyka Ciebie jakiś dylemat moralny: postąpić tak, czy inaczej, zmienić czy nie zmienić, powiedzieć czy nie powiedzieć… Postaraj się prześwietlić sprawę, która tego dotyczy, prawdziwy motyw decyzji, aby w ostatecznym rozrachunku postąpić właściwie. Prawidłowa decyzja to ta wypływająca z miłości, niewłaściwa będzie wynikała głównie ze strachu, lęku, poczucia winy, lenistwa lub chęci przyjemności." - podsumowuje kapłan.

 

Źródło: Facebook / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Ks. Sawielewicz: Co naprawdę motywuje cię do działania? Czy to miłość, a może lęk przed odrzuceniem, obmową, wyrzutami sumienia?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.