Legalizm jest pułapką. Wierność Bogu jest darem i łaską

Depositphotos.com (215574670)

Szorstka troska. U Żydowskich nauczycieli istniał zwyczaj przynoszenia do nich dzieci po błogosławieństwo w wigilię Dnia Pojednania – Jom Kippur. Uczniowie chcą być może uniknąć zamieszania i rozgłosu, ale Jezus karci ich i ukazuje dzieci jako symbol niewinności i naturalnej zdolności do przyjęcia Bożego daru.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 10,2-16):

Z ewangelii wg św. Marka: Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: «Co wam nakazał Mojżesz?» Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!»
W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».
Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Komentarz do ewangelii z dnia (6 października 2024 r.):

Obraz: Jezus zmierza z Galilei do Jerozolimy. Tłumy wraz ze swymi dziećmi schodzą się do Niego. Przychodzą też faryzeusze, którzy ‘wystawiają Go na próbę’, pytając o rozwód i oddalenie żony. Posłucham tej rozmowy. Zwrócę uwagę na skojarzenia i odczucia.
Myśl: Związki małżeńskie i formalno-prawne ich postacie zmieniały się na przestrzeni dziejów. Podstępne pytanie faryzeuszy ma wprowadzić zakłopotanie u Jezusa. Dlatego Pan nie odpowiada wprost, ale zwraca uwagę na „wolę Bożą odczytaną w Piśmie Świętym”. Nie wdaje się w legalistyczne rozważania. Odwołuje się do tego, co było zamysłem Bożym ‘na początku’. Jezus nie odpowiada na zagadnienie prawne, ale ukazuje siebie jako początek ‘nowego czasu’. W Nim „stworzenie powraca do swego początku”. Wierność temu zamysłowi Boga nie jest wynikiem wysiłku człowieka, ale jest darem Boga. Legalizm nie jest rozwiązaniem.
Emocja: Szorstka troska. U Żydowskich nauczycieli istniał zwyczaj przynoszenia do nich dzieci po błogosławieństwo w wigilię Dnia Pojednania – Jom Kippur. Uczniowie chcą być może uniknąć zamieszania i rozgłosu, ale Jezus karci ich i ukazuje dzieci jako symbol niewinności i naturalnej zdolności do przyjęcia Bożego daru.
Wezwanie: Poproszę o łaskę przeżywania przykazań i wymagań wiary w duchu ‘daru początku’. Podziękuję za Dekalog, który jest dla mnie życiowym drogowskazem.
Uczynię jakiś gest uszanowania i oddania chwały Bogu.

DEON.PL POLECA


DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Legalizm jest pułapką. Wierność Bogu jest darem i łaską
Komentarze (1)
TB
~Tadeusz Borkowski
6 października 2024, 12:05
Skoro dzieci są niewinne to dlaczego mówimy o grzechu pierworodnym i wiecznym skaraniu ich na limbusa gdy nie ochrzci się tych dzieci przed ich śmiercią?