Mam celiakię, nie toleruję glutenu. Czy mogę bezpiecznie przyjmować komunię świętą?

fot. Depositphotos
Mike Aquilina

Czy hostia może być pozbawiona pszenicy? Czy osoba chora na celiakię, której organizm nie toleruje nawet najmniejszej ilości glutenu, może przyjmować Eucharystię? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj fragment książki "Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi".

Chleb (z którego przygotowuje się hostie - przyp. red.) musi być niekwaszony i wykonany z pszenicy. Nie może to być ani pszenny chleb na zakwasie, ani chleb niekwaszony zawierający inne ziarna w takim stopniu, że nie możemy nazwać go w uzasadniony sposób chlebem pszennym. Te wymagania spełnia hostia, dlatego jest używana w większości parafii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać innego rodzaju niekwaszonego chleba pszennego, jednak staje się on ciałem Chrystusa, zatem kapłan musi uważać, aby nie upuścić żadnych jego okruchów, gdy go dzieli.

Czy kapłan może użyć pszennego chleba bezglutenowego ze względu na ludzi chorych na celiakię?

Nie używa się hostii bezglutenowych, ale hostii o niskiej zawartości glutenu. Zasadniczą sprawą jest tutaj pszenica: można użyć mąki pszennej ze zredukowaną zawartością glutenu, nie naruszając sakramentu, lecz chleb w ogóle pozbawiony glutenu nie jest już chlebem pszennym.

Co, jeśli ktoś w ogóle nie może spożywać pszenicy?

Jeśli niemożliwe jest zapewnienie do komunii świętej chleba o niskiej zawartości glutenu albo jeśli organizm nie może przyjąć nawet najdrobniejszej ilości glutenu w hostii o małej zawartości glutenu, warto pamiętać, że Chrystus jest całkowicie obecny w każdej z obu postaci (Eucharystii - przyp. red.). Trzeba porozmawiać z księdzem na temat przyjmowania komunii tylko z kielicha: choć to rzadkie, prawo kanoniczne mówi przecież jasno, że kapłan może podać jako komunię tylko przenajdroższą krew (może to jednak wymagać pewnych przygotowań, zatem trzeba porozmawiać o tym z księdzem przed mszą).

DEON.PL POLECA

Tak jak wtedy, gdy zgromadzenie przyjmuje tylko konsekrowaną hostię, sakrament nie jest mniej ważny, gdy wierny przyjmuje tylko przenajdroższą krew. Nie należy powstrzymywać się od przyjmowania komunii tylko dlatego, że się nie trawi pszenicy. Chrystus chce przyjść do każdego i z pewnością nikogo nie odprawi.

Fragment książki Mike'a Aquilina "Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mam celiakię, nie toleruję glutenu. Czy mogę bezpiecznie przyjmować komunię świętą?
Komentarze (4)
MS
~MAciej S.
5 lipca 2022, 23:04
w takim wypadku dopuszczalne sa (pojedyncze) hostie i ich konsekrowanie z maki ryzowej/manioku - kazda osoba chora na celiakie powinna sie zglosic do swoejego proboszcza by ten podjal ostatecztna decyzje (w zaleznosci od diecezji wymaga to tez konsultacji z bpem ordynariuszem
WG
~Weronika Grzywacz
4 lipca 2022, 07:46
Ten artykuł to kompletna bzdura. Jak Pan Jezus może szkodzić, gdzie jest wiara??
AE
Anna Elżbieta
4 lipca 2022, 21:20
Oprócz wiary jest rozum. Przypominał nam to JPII. Mój były proboszcz udzielał jednej osobie Komunii św. pod postacią wina, bo miała drastyczną wręcz nietolerancję glutenu.
AG
Adam Gancarz
3 lipca 2022, 12:40
Dla tych, którzy i postać takiego chleba i takiego wina przyjąć organicznie lub fizycznie nie mogą, a Chrystusa przyjąć pragną – dodać by tu należało, że ten sam Bóg w Słowie cały jest obecny i w swoich stworzeniach, a zwłaszcza w człowieku, szczególnie w prześladowanym – do którego niechęć czują.