Mam celiakię, nie toleruję glutenu. Czy mogę bezpiecznie przyjmować komunię świętą?

Mam celiakię, nie toleruję glutenu. Czy mogę bezpiecznie przyjmować komunię świętą?
fot. Depositphotos
Logo źródła: Wydawnictwo W Drodze Mike Aquilina

Czy hostia może być pozbawiona pszenicy? Czy osoba chora na celiakię, której organizm nie toleruje nawet najmniejszej ilości glutenu, może przyjmować Eucharystię? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj fragment książki "Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi".

Chleb (z którego przygotowuje się hostie - przyp. red.) musi być niekwaszony i wykonany z pszenicy. Nie może to być ani pszenny chleb na zakwasie, ani chleb niekwaszony zawierający inne ziarna w takim stopniu, że nie możemy nazwać go w uzasadniony sposób chlebem pszennym. Te wymagania spełnia hostia, dlatego jest używana w większości parafii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać innego rodzaju niekwaszonego chleba pszennego, jednak staje się on ciałem Chrystusa, zatem kapłan musi uważać, aby nie upuścić żadnych jego okruchów, gdy go dzieli.

Czy kapłan może użyć pszennego chleba bezglutenowego ze względu na ludzi chorych na celiakię?

Nie używa się hostii bezglutenowych, ale hostii o niskiej zawartości glutenu. Zasadniczą sprawą jest tutaj pszenica: można użyć mąki pszennej ze zredukowaną zawartością glutenu, nie naruszając sakramentu, lecz chleb w ogóle pozbawiony glutenu nie jest już chlebem pszennym.

Co, jeśli ktoś w ogóle nie może spożywać pszenicy?

Jeśli niemożliwe jest zapewnienie do komunii świętej chleba o niskiej zawartości glutenu albo jeśli organizm nie może przyjąć nawet najdrobniejszej ilości glutenu w hostii o małej zawartości glutenu, warto pamiętać, że Chrystus jest całkowicie obecny w każdej z obu postaci (Eucharystii - przyp. red.). Trzeba porozmawiać z księdzem na temat przyjmowania komunii tylko z kielicha: choć to rzadkie, prawo kanoniczne mówi przecież jasno, że kapłan może podać jako komunię tylko przenajdroższą krew (może to jednak wymagać pewnych przygotowań, zatem trzeba porozmawiać o tym z księdzem przed mszą).

DEON.PL POLECA

Tak jak wtedy, gdy zgromadzenie przyjmuje tylko konsekrowaną hostię, sakrament nie jest mniej ważny, gdy wierny przyjmuje tylko przenajdroższą krew. Nie należy powstrzymywać się od przyjmowania komunii tylko dlatego, że się nie trawi pszenicy. Chrystus chce przyjść do każdego i z pewnością nikogo nie odprawi.

Fragment książki Mike'a Aquilina "Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mike Aquilina

Do czego potrzebny jest nam rytuał mszy? Czy nie możemy czcić Boga własnymi słowami? Kto może sprawować mszę? Jak często muszę uczestniczyć we mszy? Czym są obrzędy komunii świętej? 

Msza święta. 100 pytań, 100...

Skomentuj artykuł

Mam celiakię, nie toleruję glutenu. Czy mogę bezpiecznie przyjmować komunię świętą?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.