Michał Archanioł - któż jak Bóg!

Michał Archanioł Fresk Angelo Bronzino, 1503–1572
Henryk Fros SJ

Michał, archanioł. Już Stary Testament wspomina go jako jednego z najpotężniejszych duchów, niebieskiego wodza Izraela, który towarzyszy temu ludowi (Dn 10, 13 i 21; 12, 1).

Jeszcze bardziej akcentują jego znaczenie starotestamentalne pisma niekanoniczne, takie jak: Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza itd. Michał jest w tych pismach archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba; on to składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych. Jest zarazem aniołem sprawiedliwości i sądu, ale także aniołem łaski i zlitowania. Wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy apostoła pojawia się walcząc z szatanem o ciało Mojżesza (9): to także widoczny wpływ legend żydowskich. W Apokalipsie św. Jana apostoła Michał prowadzi aniołów do zwycięskiego boju z szatanem i jego zastępami; jest także aniołem gminy Jezusowej. Również we wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus itp.) uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się za ludźmi u Boga, jest aniołem ludu chrześcijańskiego, stoi u wezgłowia umierających, a potem towarzyszy duszom w drodze do nieba. Z tymi właśnie funkcjami złączył się później jego patronat nad kaplicami cmentarnymi, a w w. XII także wyobrażenie z wagami do odmierzania dobrych uczynków.

DEON.PL POLECA

Poczynając od VI w. Michał uchodzi za pogromcę aniołów zbuntowanych, którzy stali się szatanami. Przeświadczenie to (Kasjodor, Ekumeniusz, Andrzej z Cezarei) pochodzi z interpretacji Apokalipsy (12, 7). W tym czasie istniało już wiele dowodów czci liturgicznej archanioła. Znacznie później pojawił się kult oddawany mu na górze Gargano pod Manfredonią (południowe Włochy); cześć ta miała zrazu charakter czysto lokalny, później jednak znalazła swój wyraz w martyrologium pod dniem 8 maja. Z czasem imię Michał weszło także do modlitw mszalnych (przy poświęceniu kadzidła) oraz do liturgii zadusznej.

Grecy wspominali Michała 9 czerwca, 6 września i 8 listopada, natomiast Martyrologium Hieronimiańskie pod dniem 29 września mówiło o poświęceniu ku czci św. Michała bazyliki przy Drodze Salaryjskiej. Najsławniejszą jednak budowlą poświęconą jego czci stał się kościół i klasztor na Mont-Saint-Michel pod Avranches, dokąd w r. 966 przybyli benedyktyni. Po reformie kalendarza liturgicznego (1969) święto archanioła Michała zatrzymało swój dawny termin (29 września), dołączono doń jednak wspomnienia archaniołów Gabriela i Rafała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Michał Archanioł - któż jak Bóg!
Komentarze (4)
10 kwietnia 2013, 21:34
MIKAELu, to wpis specjalnie dla Ciebie, chociaż i tak niespecjalnie obchodzą Cię pewnie takie rzeczy :-) Módl się za nami, Wielki Sługo Najwyższego.
LD
Litania do św Michała Archanio
10 kwietnia 2013, 18:05
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże - zmiłuj się nad nami! Synu odkupicielu świata, Boże, Duchy Święty, Boże, . Święta Trójco, Jedyny Boże, Święta Maryjo, Królowo Aniołów – módl się za nami! Święty Michale Archaniele, Święty Michale Książę przesławny, Święty Michale dzielny w walce, Święty Michale pogromco szatana, Święty Michale postrachu złych duchów, Święty Michale wodzu wojska niebieskiego, Święty Michale zwiastunie Bożej chwały, Święty Michale radości Aniołów, Święty Michale zaszczycie nieba, Święty Michale przedstawiający Najwyższemu prośby nasze, Święty Michale obrońco dusz sprawiedliwych, Święty Michale posłanniku Boga, Święty Michale przewodniku nasz w modlitwie, Święty Michale nasza tarczo w pokusach, Święty Michale warownio ludu Bożego, Święty Michale stróżu i patronie Kościoła, Święty Michale dobroczyńco sławiących Cię narodów, Święty Michale chorąży zbawienia, Święty Michale aniele pokoju, Święty Michale prowadzący dusze do wiecznej światłości, Święty Michale zwierzchniku w niebie, Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie! Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie! Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami! P. Módl się za nami, święty Michale Archaniele, W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych. Módlmy się. Wszechmogący wieczny Boże, który św. Michała Archanioła ustanowiłeś obrońcą Kościoła i zwierzchnikiem raju, udziel za jego wstawiennictwem Kościołowi pomyślności i pokoju, a nam łaski w tym życiu i chwały w wieczności. Przez Chrystusa Pana na­szego. Amen
Ś
św.Michale
30 września 2011, 17:28
Do Św. Michała Archanioła Boże, który sprawiłeś, że błogosławiony Michał, Twój Archanioł, zwyciężył pysznego Lucyfera i nikczemne duchy, błagamy Ciebie, byśmy walcząc pod Krzyżem i za swoje przyjmując dewizę: Któż jak Bóg!?, zwyciężyli wszy­stkich naszych wrogów, pokonali wszelkie przeszkody i uporządko- wali nasz żywot zgodnie z Twoją wolą i przykazaniami. Przez Jezusa Chrystusa, Pana Naszego. Amen.
&
<3
30 września 2011, 16:35
PAPIEŻ JPII UCZYŁ ODMAWIANIA TEJ MODLITWY WIELOKROTNIE W CIĄGU DNIA,    A NIE TYLKO PO MSZY ŚW. JAK PRZYJĘŁY (TYLKO)NIEKTÓRE KOŚCIOŁY.