Modlić się przez sztukę – Droga Krzyżowa w Bazylice św. Piotra
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej bierze swój początek z Jerozolimy. Chrześcijanie chcieli w ten symboliczny i duchowy sposób uczestniczyć w ostatnich chwilach ziemskiego życia Jezusa. Z czasem nabożeństwo to rozprzestrzeniło się na cały świat, powstawały liczne Kalwarie, a w każdym kościele pojawiły się stacje Drogi Krzyżowej.
W tradycji utrwaliło się 14 stacji. Były one i w dalszym ciągu są zachętą dla wiernych do duchowego przeżycia zbawczych wydarzeń naszej wiary. Przez wieki inspirowały także wielu artystów.
Przez cały Wielki Post aż do 20 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Rzymie, z inicjatywy Fabbrica di San Pietro i Muzeów Watykańskich można będzie skorzystać ze specjalnej Drogi Krzyżowej, autorstwa Gaetano Previatiego. Dzieło powstało 120 lat temu. Po starannej renowacji w pracowni Muzeów Watykańskich, odzyskały żywe kolory i blask. Artysta podkreśla w nich temat bólu, ale i tragizm Męki Pańskiej.
Gaetano Previati (1852-1920) urodził się w Ferrarze. Swoją „Mękę Pańską” namalował na początku XX wieku. Obrazy są przechowywane i eksponowane w Muzeach Watykańskich. Po raz pierwszy będą wystawione w budynku sakralnym.
Previati wykonał to monumentalne dzieło mając nadzieję, że sztuka może wspomóc modlitwę. Dzięki temu odwiedzający Bazylikę św. Piotra nie tylko będą mogli podziwiać piękno jego dzieł artystycznych, ale i głębiej doświadczyć bliskości z Chrystusem, który dźwiga swój krzyż dla naszego zbawienia.
Skomentuj artykuł