Modlić się przez sztukę – Droga Krzyżowa w Bazylice św. Piotra
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej bierze swój początek z Jerozolimy. Chrześcijanie chcieli w ten symboliczny i duchowy sposób uczestniczyć w ostatnich chwilach ziemskiego życia Jezusa. Z czasem nabożeństwo to rozprzestrzeniło się na cały świat, powstawały liczne Kalwarie, a w każdym kościele pojawiły się stacje Drogi Krzyżowej.
W tradycji utrwaliło się 14 stacji. Były one i w dalszym ciągu są zachętą dla wiernych do duchowego przeżycia zbawczych wydarzeń naszej wiary. Przez wieki inspirowały także wielu artystów.
Przez cały Wielki Post aż do 20 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Rzymie, z inicjatywy Fabbrica di San Pietro i Muzeów Watykańskich można będzie skorzystać ze specjalnej Drogi Krzyżowej, autorstwa Gaetano Previatiego. Dzieło powstało 120 lat temu. Po starannej renowacji w pracowni Muzeów Watykańskich, odzyskały żywe kolory i blask. Artysta podkreśla w nich temat bólu, ale i tragizm Męki Pańskiej.
Gaetano Previati (1852-1920) urodził się w Ferrarze. Swoją „Mękę Pańską” namalował na początku XX wieku. Obrazy są przechowywane i eksponowane w Muzeach Watykańskich. Po raz pierwszy będą wystawione w budynku sakralnym.
Gaetano Previati - Via Crucis - Sailko, CC BY 3.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia CommonsBędą dostępne dla odwiedzających codziennie. Natomiast w każdy piątek Wielkiego Postu ‘22, począwszy od 4 marca do 8 kwietnia, o godz. 16.00 wierni będą zaproszeni do odbycia sugestywnej pielgrzymki śladami Chrystusowej Via Crucis.
Previati wykonał to monumentalne dzieło mając nadzieję, że sztuka może wspomóc modlitwę. Dzięki temu odwiedzający Bazylikę św. Piotra nie tylko będą mogli podziwiać piękno jego dzieł artystycznych, ale i głębiej doświadczyć bliskości z Chrystusem, który dźwiga swój krzyż dla naszego zbawienia.
Skomentuj artykuł