Na dobranoc i dzień dobry - Łk 21, 12-19

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 21, 12-19
(fot. EricMagnuson / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość…

Prześladowanie uczniów

DEON.PL POLECA

Jezus powiedział do swoich uczniów: Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

Opowiadanie pt. "Quo vadis"

Legenda ta pochodzi z czasów kiedy chrześcijanie byli prześladowani w Rzymie. Panujący wtedy Cesarz Neron wciąż starał się schwytać sędziwego Apostoła. Ten, pomny na prośby swoich współbraci, ale też i słowa Chrystusa: "Jeżeli was prześladują w jednym mieście, to uciekajcie do drugiego", w końcu Św. Piotr opuścił ciemną nocą Rzym...

Na drodze, która zwana jest "Via Appia", tam właśnie Apostoł spotkał swojego Zbawiciela. Bardzo zdziwiony Apostoł zawołał do swojego Mistrza i Pana: - Quo Vadis Domine? Co oznacza: Dokąd idziesz, Panie? Jezus odpowiedział mu wtedy: - Idę do Rzymu po to, aby jeszcze raz dać się ukrzyżować. Wtedy Apostoł zrozumiał wszystko... Wrócił szybko do miasta i tam też poniósł swoją męczeńską śmierć na krzyżu...

Refleksja

Znane jest wszystkim powiedzenie, że: "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu." W sensie dosłownym znaczy to, że starożytni Rzymianie rozwinęli doskonale system sieci dróg, które w czasie ich licznych wojen ułatwiało legionom rzymskim dotarcie do wyznaczonego celu, aby podjąć walkę zbrojną z wrogiem. W ten sposób ich wojska było mobilne i słynęły ze swej szybkości i skuteczności w działaniu. Ale nie tylko żołnierze mogli korzystać z systemu dróg, bo również kupcy i zwykli obywatele państwa. Drogi te ułatwiały wszystkim ludziom w kontakcie z Rzymem, które w ten sposób stało się centrum świata…

Dla nas chrześcijan, wszystkie drogi powinny prowadzić do Jezusa. On jest drogą, prawdą i życiem. Możemy na różny sposób dotrzeć do Jezusa, podążać za nim i dojść w końcu do celu. Każdy z nas poprzez różne doświadczenia życia może nie tylko samemu, ale pomagając też i innym, stać się pomocą w drodze do jedynego cetrum naszego życia: Chrystusa…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dokąd Ty zmierzasz?
2. Czy Chrystus jest dla Ciebie drogą?
3. Pomagasz innym w drodze do Chrystusa?

I tak na koniec...

" (…) choć droga każdego człowieka jest inna, zawsze istnieje pewien punkt, w którym wszystkie się zbiegają" (Paulo Coehlo)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 21, 12-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.